100 dni przed beatyfikacją ks. kard. S. Wyszyńskiego i matki R. Czackiej startuje inicjatywa #Beatyfikacja

„Zachęcam do dzielenia się w mediach społecznościowych cytatami z wypowiedzi ks. kard. Stefana Wyszyńskiego i matki Róży Czackiej, swoimi przemyśleniami o nich oraz różnymi inicjatywami. Każdy może włączyć się w akcję, publikując w mediach społecznościowych wpisy, krótkie filmiki czy zdjęcia. Do tego dajemy hasztag #Beatyfikacja, który połączy wszystkie te treści” – powiedziała Michalina Jankowska, dyrektor Instytutu Prymasowskiego Stefana Kardynała Wyszyńskiego.

Od 5 czerwca pozostaje 100 dni do beatyfikacji Prymasa Polski ks. kard. Stefana Wyszyńskiego i Matki Róży Czackiej, która zaplanowana jest na 12 września. Trwa przygotowanie do obchodów tego wydarzenia, czemu służą różnorodne inicjatywy.

Michalina Jankowska wymienia przykładowe działania upamiętniające osobę Prymasa Tysiąclecia.

„Stowarzyszenie Szkół im. Księdza Prymasa zorganizowało konkurs o ABC Społecznej Krucjaty Miłości. Inne szkoły podejmowały podobne działania. My jako Instytut Prymasowski przeprowadziliśmy konkurs kuratoryjny dla dzieci szkół podstawowych. [Fundacja >>Czas to Miłość<<] przygotowała czytanki majowe poświęcone Prymasowi, prezentowane m.in. w kościołach. Istnieje strona internetowa prymaswyszynski.pl  – dzieło kurii warszawskiej – założona ponad rok temu. Na naszej stronie: wyszynskiprymas.pl  rozbudowaliśmy galerię zdjęć, pliki dźwiękowe z głosem ks. Prymasa, bazę prezentującą jego nauczanie oraz świadectwa osób, które spotkały Prymasa lub żyją jego dziedzictwem. Istnieje również duszpasterstwo Rodzina Rodzin, które działa w całej Warszawie. W katedrze św. Jana w Warszawie co miesiąc 28 dnia była Msza św. z prelekcją. Każdego miesiąca inny temat z nauczania Prymasa. W >>Gościu Niedzielnym<< co tydzień ukazywały się artykuły Ewy Czaczkowskiej. Warto wspomnieć też grę planszową o Prymasie opracowaną przez państwa Kreczków i książkę >>Stefek<< Piotra Kordyasza. To są oczywiście tylko przykłady” – mówi Michalina Jankowska.

Dyrektor Instytutu Prymasowskiego wskazuje, że Instytut otrzymuje wiele zgłoszeń z parafii, które poszukują śladów obecności ks. Prymasa w swoich kościołach. Pytają o nagrania i kazania, które, jeśli tylko istnieją, są im udostępniane.

W przygotowania do uroczystości beatyfikacji włączył się portal polonijny informacyjno-społecznościowy https://polskifr.fr/, inicjator projektu #Beatyfikacja. W okresie 100 dni na portalu i w mediach społecznościowych zamieszczane będą różnorodne materiały. Inicjatywa z założenia daje autorom dużą dowolność w przygotowaniu treści: może to być komentarz do jakiegoś fragmentu nauczania Prymasa i przesłania Matki Czackiej, własne wspomnienia związane z przyszłymi błogosławionymi czy zachęta do sięgnięcia po książkę lub film o Prymasie i Matce.

polskifr.fr/radiomaryja.pl

drukuj