Cykl debat „Myśląc z Wyszyńskim” rozpocznie się 21 listopada

„Dlaczego: Prymas Tysiąclecia?” – to tytuł pierwszej debaty z cyklu „Myśląc z Wyszyńskim”, organizowanych w Domu Arcybiskupów Warszawskich. Tym samym Archidiecezja Warszawska rozpoczyna 21 listopada przygotowania do jego beatyfikacji.

Biuro prasowe Archidiecezji Warszawskiej poinformowało, że debaty z cyklu „Myśląc z Wyszyńskim” będą poświęcone nauczaniu ks. kard. Stefana Wyszyńskiego i podejmą aktualne tematy będące wyzwaniem dla człowieka, społeczeństwa i Kościoła.

Pierwsze spotkanie odbędzie się 21 listopada o godzinie 18.00. W debacie „Dlaczego Prymas Tysiąclecia? Co zawdzięczamy ks. kard. Stefanowi Wyszyńskiemu?” udział wezmą: prof. dr hab. Antoni Dudek, prof. dr hab. Jan Żaryn i dr Ewa Czaczkowska.

Spotkania mają charakter otwarty. Będą się odbywały z udziałem ekspertów, w tym historyków i biografów, w każdy trzeci czwartek miesiąca, od listopada do maja 2020 r.

Zaplanowano siedem spotkań. Formuła każdego z nich będzie podobna. Po krótkim wprowadzeniu uczestnicy wysłuchają 20-minutowego wykładu przygotowanego przez głównego prelegenta. Następnie głos zabiorą dwaj inni prelegenci, a po ich wystąpieniach przewidziano dyskusję z możliwością zadawania pytań z sali. Debatę podsumują prelegenci.

Podczas debat poruszone zostaną m.in. takie tematy, jak: „Rodzina. Wyzwania i szanse współczesnej rodziny”, „Prawda antropologiczna: mężczyzną i kobietą zrodził ich”, „Czas to miłość. Społeczna krucjata miłości”, „Praca – przymus czy szansa?”, „W służbie dobra wspólnego. Polityka, naród, państwo” oraz „Nigdy jeden przeciw drugiemu. Kard. Karol Wojtyła i prymas Stefan Wyszyński – komplementarność charyzmatów”.

Debaty organizuje Archidiecezja Warszawska wspólnie z zaproszonymi do tego projektu instytucjami. Odpowiedzialność za przygotowanie spotkań spoczywa na takich podmiotach, jak: Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Papieski Wydział Teologiczny w Warszawie, Instytut Prymasowski, Muzeum Jana Pawła II i kard. Stefana Wyszyńskiego oraz Centrum Myśli Jana Pawła II.

PAP

drukuj