37. rocznica śmierci Prymasa Tysiąclecia ks. kard. Stefana Wyszyńskiego

Mija 37. rocznica śmierci Prymasa Tysiąclecia ks. kard. Stefana Wyszyńskiego. Z tej okazji dziś w Bazylice Archikatedralnej św. Jana Chrzciciela sprawowana będzie Msza święta w intencji beatyfikacji Prymasa.

Po Mszy św. w intencji Prymasa Tysiąclecia odbędzie się koncert pt. „CIVIS CHRISTI – Stefan Kardynał Wyszyński Prymas Tysiąclecia” w wykonaniu Romana Kołakowskiego wraz z artystami Teatru Piosenki.

Swoje święto dziś ma także Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. W uroczystości weźmie udział szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.

Ks. prof. Jan Machniak z Papieskiego Uniwersytetu Jana Pawła II w Krakowie przypomina, że posługa Prymasa Stefana Wyszyńskiego przyczyniła się do przemian w Polsce po 1989 roku.

– Ojciec Święty Jan Paweł II powiedział, że nie byłoby Polaka na Stolicy Piotrowej, gdyby nie Prymas Wyszyński i jego nieugięta postawa, jego odwaga w głoszeniu Ewangelii, w bronieniu Kościoła, (…) jego bycie razem z ludźmi i ten wielki program nowenny przed Tysiącleciem Chrztu. To są rysy charakterystyczne Prymasa Tysiąclecia. Kiedy odchodził do Domu Ojca to właściwie cała Polska czuwała przy jego łożu śmierci. Myślę, że niedługo będziemy się cieszyć jego beatyfikacją – mówi ks. prof. Jan Machniak.

Prymas Polski ks. kard. Stefan Wyszyński odszedł do Domu Pana 28 maja 1981 r. w uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego.

W ubiegłym roku Ojciec Święty Franciszek zatwierdził dekret o heroiczności cnót ks. kardynała. Do wyniesienia na ołtarze potrzebny jest jeszcze potwierdzony cud za jego wstawiennictwem.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl