fot. flickr.com

Zatrzymano osiem osób podejrzanych o nielegalną produkcję tytoniu, straty szacowane na 16,5 mln zł

Zatrzymanych zostało osiem osób, podejrzanych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, zajmującej się nielegalną produkcją i dystrybucją hurtowych ilości krajanki tytoniowej – poinformowała w poniedziałek Prokuratura Krajowa. Straty Skarbu Państwa z tytułu uszczuplenia należnego podatku akcyzowego i VAT są szacowane na 16,5 mln zł.

Zatrzymań dokonali w Małopolsce policjanci z Centralnego Biura Śledczego w Krakowie, przy wsparciu funkcjonariuszy CBŚP z Katowic oraz z Komendy Miejskiej i Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie.

Funkcjonariusze zlikwidowali profesjonalną linię technologiczną do produkcji krajanki tytoniowej oraz dwa magazyny. Maszyny służące do produkcji były warte około 100 tys. zł. Zabezpieczono także gotową do dystrybucji krajankę tytoniową. Podczas przeszukań znaleziono dowody potwierdzające przestępczy charakter działalności podejrzanych, m.in. telefony komórkowe i dokumentację.

W trakcie śledztwa ustalono, że członkowie zorganizowanej grupy przestępczej od 2017 r. mogli nielegalnie wyprodukować i wprowadzić do obrotu 16,5 tony tytoniu o szacunkowej wartości ponad 11 mln zł.

„Straty Skarbu Państwa z tytułu uszczuplenia należnego podatku akcyzowego i VAT od wyrobów tytoniowych mogły osiągnąć wysokość nawet 16,5 miliona złotych” – podała Prokuratura Krajowa.

Zatrzymani usłyszeli w prokuraturze zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz popełnienia wielu przestępstw karnych skarbowych. Zastosowano wobec nich dozór policji, poręczenie majątkowe i zakaz opuszczania kraju.

Na poczet przyszłych kar i grzywien zabezpieczono majątek należący do podejrzanych w postaci nieruchomości i udziałów w spółkach prawa handlowego o łącznej wartości co najmniej 1,8 miliona zł.

Trwają czynności w celu ustalenia pełnej skali przestępczego procederu oraz pozostałych osób zaangażowanych w tę działalność.

PAP/RIRM

drukuj