fot. PAP/Leszek Szymański

K. Szymański: Wzmocnienie funkcji koordynacyjnej KPRM jest konieczne

Komórka zajmująca się w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów polityką europejską wzmocni politykę Polski na forum Unii Europejskiej – powiedział wiceszef Ministerstwa Spraw Zagranicznych Konrad Szymański.

Odniósł się w ten sposób do zmian w strukturze tego resortu. Ogłosił je w ubiegłym tygodniu premier Mateusz Morawiecki podczas prezentacji nowego składu rządu. Zgodnie z nimi pion europejski wydzielony w Ministerstwie Spraw Zagranicznych będzie częścią KPRM–u. Na jego czele stanie Konrad Szymański.

Polityk wskazał na antenie Programu Trzeciego Polskiego Radia, że komórka ds. europejskich w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów jest konieczna.

– Bardzo dobry pomysł, który wzmocni politykę państwa polskiego na forum UE, gdzie – jak podkreślam – oprócz spraw stricte zagranicznych, takich, które dotyczą Syrii, Iraku, partnerstwa wschodniego i tam rola MSZ-u jest niewzruszona. Tutaj nie ma żadnych wątpliwości co do tego. Sprawy kluczowe związane z naszymi interesami w UE koncentrują się na zarządzaniu gospodarczym, budżecie, finansach, niedługo klimacie. To jest absolutnie temat numer jeden, w związku z czym wzmocnienie funkcji koordynacyjnej KPRM jest jak najbardziej w porę i jest konieczne – zaznaczył Konrad Szymański.

Wiceszef MSZ podkreślił, że we wszystkich państwach unijnych premier posiada bezpośrednie unijne zaplecze. Dodał też, że szef rządu, udając się na spotkania w ramach RE, zbiera informacje nie tylko ze strony MSZ, ale też z innych resortów.

RIRM

drukuj