K. Szymański: Polska zamknie negocjacje budżetowe UE zgodnie z oczekiwaniem KE, jeżeli kompromis będzie przyzwoity

Polska jest gotowa, by zamknąć negocjacje ws. przyszłego budżetu Unii Europejskiej zgodnie z oczekiwaniem Komisji Europejskiej, ale kompromis musi być przyzwoitej jakości – powiedział wiceszef Ministerstwa Spraw Zagranicznych Konrad Szymański.

Wiceminister spraw zagranicznych przedstawił w Sejmie informację w sprawie przyjętego przez KE projektu rozporządzenia określającego wieloletnie ramy finansowe na lata 2021-2027 wraz z projektami rozporządzeń wykonawczych oraz wynikających z nich konsekwencji dla Polski.

Konrad Szymański wskazywał, że Polska jest dobrze przygotowana do tej debaty.

– Jesteśmy gotowi nawet na to, by wyjść naprzeciw oczekiwaniu Komisji Europejskiej i zamknąć te negocjacje przed końcem cyklu politycznego w 2019 roku. Takie oczekiwanie Komisji jest bardzo jasno deklamowane. Nie odrzucamy tego, ale mówimy bardzo jasno: powodzenie takiego ambitnego planu jest możliwe tylko pod jednym warunkiem – jeżeli kompromis w tej sprawie będzie miał przyzwoitą, sensowną jakość. Propozycję Komisji Europejskiej zgłoszone pod koniec maja, tego warunku nie spełniają i utrudniają szybkie porozumienie w tej sprawie – zaznaczył polityk.

Wiceminister Konrad Szymański wskazywał też, że te negocjacje budżetowe będą z całą pewnością należały do najtrudniejszych w historii Unii Europejskiej.

Komisja Europejska przedstawiła pod koniec maja nowy projekt podziału środków na politykę spójności w budżecie UE. Zgodnie z nim Polska ma otrzymać w nowym wieloletnim budżecie 64 mld euro z funduszy spójności – o 19,5 mld euro mniej niż obecnie.

RIRM/TV Trwam News

drukuj