Przywódcy państw UE podsumują politykę migracyjną Unii

Dziś rozpoczyna się dwudniowe posiedzenie Rady Europejskiej. Polskę reprezentować będzie premier Beata Szydło. Przywódcy państw Unii Europejskiej podsumują dotychczasową politykę migracyjną Unii i omówią relacje z Rosją. Jak poinformował wiceszef MSZ-u Konrad Szymański, Polska oczekuje konsekwencji w polityce sankcyjnej wobec Rosji.

Dzisiejszy szczyt jest pierwszym po nieformalnym szczycie w Bratysławie, podczas którego także była mowa o sprawie migracji.

W ocenie europosła, prof. Karola Karskiego, kwestia sankcji wobec Rosji wydaje się być przesądzona.

Kluczowe jest tu stanowisko Stanów Zjednoczonych w sprawach dotyczących polityki wobec Rosji i bezpieczeństwa na kontynencie europejskim. Niemcy są wyłącznie podwykonawcą USA. Kanclerz Merkel już kilka dni temu oświadczyła, że Niemcy będą opowiadały się za utrzymaniem, a wręcz wzmocnieniem obecnie obowiązujących sankcji, które zostały wcześniej nałożone na Rosję. Pewnym uzasadnieniem jest eskalacja konfliktu w Syrii czy bombardowanie obiektów cywilnych. Te argumenty zostały już wcześniej podniesione, ponieważ stanowisko niemieckie jest jednoznaczne. Nie sądzę, aby kwestia sankcji wobec Rosji budziła jakiekolwiek wątpliwości na tym etapie – mówi prof. Karski.

W trakcie sesji roboczych poruszony zostanie również temat dotyczący polityki handlowej UE i współpracy z Japonią, Kanadą czy USA. W tym kontekście przywódcy będą prawdopodobnie rozmawiać o umowie handlowej CETA między UE a Kanadą.

RIRM

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl