K. Szymański: E. Macron chce zdemobilizować kraje Europy Środkowej

Prezydent Francji Emmanuel Macron dąży do demobilizacji krajów Europy Środkowej, które niemal 15 lat po rozszerzeniu mają prawo oczekiwać bardziej partnerskich relacji w Unii Europejskiej – powiedział PAP wiceszef Ministerstwa Spraw Zagranicznych Konrad Szymański, odnosząc się do ostatnich wypowiedzi francuskiego prezydenta.

Sekretarz Stanu w MSZ zaznaczył, że w dzielącej Polskę i Francję sprawie pracowników delegowanych „Polska jest gotowa na realny kompromis, o ile spełnione będą oczekiwania zawarte we wspólnym mandacie negocjacyjnym V4”.

Emmanuel Macron, komentując w piątek w Bułgarii sprzeciw Polski wobec zaostrzenia dyrektywy dotyczącej pracowników delegowanych, ocenił iż stawia się ona „na marginesie” Europy w „wielu kwestiach”.

„Polska nie definiuje dzisiaj przyszłości Europy i nie będzie definiować Europy jutra” podkreślił Emmanuel Macron na wspólnej konferencji z prezydentem Bułgarii Rumenem Radewem w Warnie.

Polityk Prawa i Sprawiedliwości pytany przez PAP, czy jeśli w toku negocjacji z Francją po stronie innych krajów Europy Środkowej pojawi się wola zmiękczenia stanowiska w sprawie pracowników delegowanych, Polska będzie skłonna do poparcia kompromisowych rozwiązań, Konrad Szymański zapewnił, że „Polska jest gotowa na realny kompromis”. Jego warunkiem – zastrzegł – pozostaje jednak spełnienie oczekiwań zawartych we wspólnym mandacie negocjacyjnym wypracowanym przez Grupę Wyszehradzką.

„Od naszych krajów zależy, czy będziemy skutecznie podnosili naszą pozycję w UE przez wspólne działania, czy też damy się rozgrywać za drobne koncesje. Polska będzie zawsze stawiała na solidarność regionalną i ambitne oczekiwania wobec UE” podkreślił wiceszef MSZ.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl