Francja: premier B. Szydło spotkała się z prezydentem E. Macronem

Udało nam się wyjaśnić wiele wątpliwości; oczywiście są jeszcze kwestie, które nas różnią, co jest rzeczą naturalną, bo inne są interesy Francji, inne są interesy Polski – oświadczyła Premier Beata Szydło po spotkaniu z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem.

Francuski prezydent poinformował, że rozmowa z premier Beatą Szydło nt. kwestii bilateralnych polegała na „omówieniu delikatnej kwestii reformy wymiaru sprawiedliwości w Polsce”. Zachęcamy Polskę do kontynuowania konstruktywnego dialogu z Komisją Wenecką – powiedział Emmanuel Macron.

„Powiedziałem pani premier, że Francja oczywiście nie będzie oceniać sposobu postępowania innych krajów, ale że debata dzisiaj dotyczy kompatybilności tej reformy z wartościami Unii Europejskiej, Karty Praw w ramach Europejskiej Karty Praw Człowieka” – powiedział francuski prezydent w czwartek w Paryżu, oddając: „zachęcamy Polskę do kontynuowania konstruktywnego dialogu z Komisją Wenecką”.

Wszystko co dzieje się w Polsce, dzieje się w ramach europejskich procesów – zapewniła premier Beata Szydło.

– Polska, podobnie jak Francja, jest państwem, które przywiązuje ogromną rolę do tego, aby przestrzegane były wszystkie zasady, wartości i prawa, również prawa europejskie – zaznaczyła polska premier.

PAP/RIRM

drukuj