Premier Beata Szydło: Polska nie jest izolowana w UE, broni swoich racji

Polska nie jest izolowana w Unii Europejskiej, broni swoich racji – powiedziała w sobotę premier Beata Szydło, pytana o słowa prezydenta Francji Emmanuela Macrona, który ocenił, że Polska stawia się „na marginesie” Europy.

Francuski przywódca, komentując w piątek w Bułgarii sprzeciw Polski wobec zaostrzenia dyrektywy dotyczącej pracowników delegowanych, ocenił, iż stawia się ona „na marginesie” Europy w „wielu kwestiach”.

„Polska nie definiuje dzisiaj przyszłości Europy i nie będzie definiować Europy jutra” – powiedział Emmanuel Macron.

Odnosząc się do tych słów premier Beata Szydło powiedziała w TVP Info, że Polska „ani nie jest izolowana w Europie, ani nie jest z nikim skonfliktowana”, natomiast „broni swoich praw i swoich racji, tak jak wszystkie pozostałe kraje europejskie”.

„My nie będziemy w tej chwili przyjmowali takiej oto polityki, że mamy poddawać się dyktatowi innych. Nie, chcemy mieć swoje zdanie. Chcemy być lojalnym, solidarnym członkiem UE i takim jesteśmy” – powiedziała premier Beata Szydło.

Podkreśliła, że Polska jest i będzie w Unii Europejskiej. Jak dodała, opozycja i wszyscy ci, którzy „próbują budować jakiś konflikt czy pokazywać skonfliktowanie Polski z UE”, mają „nieczyste intencje”.

„Dla polski bardzo ważna jest przyszłość Unii Europejskiej, Europy i dlatego próbujemy powiedzieć o tym, że jest potrzebna refleksja nad tym, aby UE zastanowiła się czy kierunek, w którym podąża jest tym, w którym powinna pójść” – powiedziała Beata Szydło.

„Dla Polski ważne jest to, aby Unia przetrwała” – dodała szefowa rządu.

W piątek wiceszef Ministerstwa Spraw Zagranicznych Marek Magierowski wezwał „w trybie pilnym” chargé d’affaires Francji Sylvaina Guiaugué i – jak poinformował MSZ – „wyraził oburzenie rządu RP po aroganckich słowach prezydenta Francji Emmanuela Macrona”.

PAP/RIRM

drukuj