Obchody rocznicy Wydarzeń Radomskich ’76

Obchody 40. rocznicy Wydarzeń Radomskich 1976 roku rozpoczęły się w sobotę wczesnym popołudniem w Radomiu. W uroczystościach bierze udział m.in. prezydent Andrzej Duda, premier Beata Szydło, szef MON Antoni Macierewicz oraz przedstawiciele uczestników wydarzeń sprzed 40 lat. 

Obchody rozpoczęły się od wystąpienia prezydenta Andrzeja Dudy. Uświetnia je kompania reprezentacyjna z Dęblina.

40 lat temu, 25 czerwca 1976 r., w wielu zakładach pracy zorganizowano strajki w związku z ogłoszoną przez rząd podwyżką cen. Do największych wystąpień robotniczych doszło w Radomiu, Ursusie i Płocku. Protesty brutalnie stłumiła milicja i SB. W całym kraju aresztowano ok. 2,5 tys. osób.

Zatrzymywani w Radomiu, Ursusie i Płocku stawali przed kolegiami i sądami. Z Radomia zapamiętano także osławione „ścieżki zdrowia” – szpalery zomowców bijących przepuszczanych pomiędzy nimi manifestantów. W Ursusie w dwóch procesach skazano siedem osób na kary od 5 do 3 lat więzienia. Wielu ludzi zwolniono z pracy.

W związku z tym środowisko organizujące pomoc postanowiło sformalizować swoją działalność. 23 września 1976 roku powołany został „Komitet Obrony Robotników – ofiar represji w związku z wydarzeniami 25 Czerwca 1976”. Sygnatariuszami powołania Komitetu było 14 osób, które jednocześnie ogłosiły „Apel do społeczeństwa i władz PRL”, broniący robotników skazywanych po 25 czerwca i wzywający do solidarności w ich sprawie.

PAP/RIRM

drukuj