zdjęcie archiwalne fot. PAP/Leszek Szymański

Para Prezydencka w Watykanie uczci 45. rocznicę wyboru ks. kard. Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową

Prezydent Andrzej Duda i Pierwsza Dama wezmą dziś udział w Watykanie w uroczystościach związanych z 45. rocznicą wyboru ks. kard. Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. Metropolita krakowski został wybrany 16 października 1978 r. i przybrał imię Jan Paweł II. Jego pontyfikat trwał 26 lat. W tym czasie ogłosił m.in. 14 encyklik, 14 adhortacji i 11 konstytucji apostolskich.

W ramach uroczystości rocznicowych Para Prezydencka weźmie udział we Mszy św., którą w Bazylice Św. Piotra będzie sprawował przewodniczący KEP, ks. abp Stanisław Gądecki. Prezydent wysłucha także specjalnego koncertu. Andrzej Duda poinformował, że wizyta w Watykanie ma dwa wymiary.

Wizyta ma charakter podwójny. Z jednej strony państwowy, ale z drugiej strony także i religijny. Wszyscy doskonale wiemy o tym, że jest to 45. rocznica wyboru wtedy naszego krakowskiego kardynała, metropolity Krakowa na Ojca Świętego, na Papieża w 1978 roku,  stąd nasza obecność w Watykanie, stąd udział w uroczystościach, które są tam organizowane, także we Mszy św. – wskazał Andrzej Duda.

W rocznicę wyboru Papieża Polaka w sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w południe sprawowana będzie Msza Św. dziękczynna za jego pontyfikat. Transmisja w Radiu Maryja i TV Trwam.

 

RIRM

drukuj