PAP/Jakub Szymczuk / KPRP

Wizyta przywódców krajów bałtyckich na Ukrainie

Prezydent Andrzej Duda udał się do Kijowa. W stolicy Ukrainy spotkał się z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim. Wraz z polskim prezydentem przybyli także przywódcy: Litwy, Łotwy i Estonii.

Sytuacja w Kijowie jest opanowana. Ukraińska armia odparła atak rosyjskiego wojska. Od tygodnia do stolicy Ukrainy przyjeżdżają europejscy przywódcy. W środę z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim spotkali się prezydenci: Polski, Litwy, Łotwy i Estonii. Kraje bałtyckie chcą wesprzeć władze w Kijowie.

– Wizyta prezydentów państw bałtyckich na Ukrainie ma charakter symboliczno-kurtuazyjno-wspierający – zaznaczył politolog prof. Zdzisław Winnicki.

Na Ukrainę miał przyjechać także prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier. Do wizyty jednak nie doszło, ponieważ prezydent Wołodymyr Zełenski miał odmówić spotkania z niemieckim politykiem.

– Byłem na to gotowy, ale najwyraźniej, muszę to przyznać, w Kijowie tego nie chciano – powiedział Frank-Walter Steinmeier.

To także symboliczna decyzja. Niemcy od początku rosyjskiej inwazji opierają się zdecydowanym sankcjom wobec Moskwy. Nie chcą także dostarczać broni Ukrainie. Polska zabiega o pozycję lidera w naszej części Europy, wskazuje prof. Krzysztof Kubiak z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.

– To się wpisuje w szersze polskie koncepcje elementarnej autonomii decyzyjnej w Europie Środkowej i Wschodniej. Jest to posunięcie jak najbardziej zasadne, współgrające z polskimi koncepcjami budowania obszaru szczególnego zainteresowania – ocenił prof. Krzysztof Kubiak.

W połowie marca Kijów odwiedzili premier Mateusz Morawiecki, wicepremier Jarosław Kaczyński oraz premierzy Czech i Słowenii. Do oblężonej Ukrainy pojechali jako pierwsi europejscy przywódcy w momencie, gdy Kijów był bombardowany.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl