M. Kuchciński wystąpił do prezydenta o obniżenie o 20 proc. pensji członkom Prezydium Sejmu

Marszałek Sejmu Marek Kuchciński skierował w piątek do prezydenta Andrzeja Dudy pismo, w którym wnioskuje o obniżenie o 20 proc. pensji członkom Prezydium Sejmu – poinformował rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński. Jak dodał, prezydent nie podjął jeszcze decyzji w tej sprawie.

O tym, że marszałek Sejmu wystąpi do prezydenta o obniżenie pensji członkom Prezydium Sejmu, poinformował w piątek PAP wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka (Kukiz’15). Wicemarszałek tłumaczył, że taki tok postępowania wynika z ustawy o wynagrodzeniu osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe, która stanowi że „szczegółowe zasady wynagradzania osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe (…) ustala prezydent w drodze rozporządzenia”.

Krzysztof Łapiński poinformował w radiowej Trójce, że w piątek pismo marszałka Sejmu w tej sprawie wpłynęło do prezydenta.

„Wczoraj wpłynęło takie pismo od marszałka Kuchcińskiego do prezydenta z uprzejmą prośbą, solidarną prośba wszystkich członków Prezydium (Sejmu) o zmianę stosownego rozporządzenia – bo wynagrodzenie członków Prezydium jest regulowane rozporządzeniem – o zmniejszenie tych uposażeń o 20 proc.” – powiedział rzecznik prezydenta.

Jak dodał, prezydent nie podjął jeszcze decyzji w tej sprawie.

„Jaka będzie decyzja prezydent – zobaczymy. Ale jeśli ktoś uprzejmie prosi o spełnienie jego prośby, to nie wiem czy prezydent będzie miał coś naprzeciw” – zaznaczył prezydencki rzecznik.

W czwartek wieczorem Sejm uchwalił ustawę, która przewiduje obniżenie uposażenia parlamentarzystów o 20 proc. Zgodnie z ustawą, uposażenie posła i senatora będzie odpowiadało 80 proc. wysokości wynagrodzenia podsekretarza stanu, ustalonego na podstawie przepisów o wynagrodzeniu osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe, z wyłączeniem dodatku z tytułu wysługi lat.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl