Prezydent A. Duda odniósł się do sprawy wycieku wstępnej opinii KW

Jaka jest intencja tego, że raport w wersji nieoficjalnej znajduje się w gestii mediów? – pytał w niedzielę Prezydent Andrzej Duda, odnosząc się do wycieku wstępnej opinii Komisji Weneckiej dot. Trybunału Konstytucyjnego.

Dokument, do którego mają zgłosić swoje uwagi rząd i poszczególne resorty, ujawniła  „Gazeta Wyborcza”. Według polityków Platformy Obywatelskiej, uwagi są bardzo poważne. Komisja ma wskazywać na paraliż Trybunału Konstytucyjnego.

O wyciek dokumentów był pytany na konferencji prasowej w Tatrzańskiej Łomnicy Prezydent RP Andrzej Duda.

– Przyznam, że nie rozumiem tej sytuacji, kiedy w przestrzeni publicznej coś takiego się pojawia, zwłaszcza – powtarzam – gdyby pochodziło to od samej Komisji. Bo pytanie: jaka w związku z tym jest intencja tego, że raport w wersji nieoficjalnej znajduje się w gestii mediów, a nie dopiero wtedy, kiedy w sposób oficjalny zostaje przesłany do inicjatora, czyli do polskiego rządu? –  zauważył prezydent RP.

Premier Beata Szydło na antenie Radia Maryja i TV Trwam poinformowała, że wstępna opinia jest obecnie tłumaczona z języka angielskiego na polski. Poszczególne resorty i instytucje, jak dodała premier, mają odnieść się do dokumentu. [czytaj więcej]

Ostateczną opinię KW ma wydać na posiedzeniu planowanym na 11-12 marca.

Źle się dzieje, że niestety już na tym etapie, kiedy Komisja Wenecka – to jest rutynowe działanie Komisji Weneckiej – przed ogłoszeniem ostatecznej opinii stronie, z którą prowadzi dialog, przedstawia założenia projektu tej opinii i dzisiaj to wycieka do mediów. Ja myślę, że to pokazuje tak naprawdę intencje tych, którzy nakręcają złe emocje – zwróciła uwagę premier Beata Szydło.

Szef Ministerstwa Spraw Zagranicznych Witold Waszczykowski zwrócił się do Komisji Weneckiej pod koniec grudnia ubiegłego roku, w związku z nowelizacją ustawy o TK autorstwa Prawa i Sprawiedliwości. O zbadanie sytuacji wokół Trybunału występowały też do Komisji polskie organizacje pozarządowe i organizacje prawnicze.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl