Podsumowanie spotkania prezydentów Polski i Litwy. Padły ważne deklaracje

Problemy polskiej mniejszości, sprawy europejskie i współpraca w ramach Międzymorza – to tematy, na jakie w Wilnie rozmawiali prezydenci Polski i Litwy. Szef państwa polskiego Andrzej Duda zakończył trzydniową wizytę w tym kraju.

Podczas spotkania szefów państw prezydent Litwy wypowiedziała bardzo ważną deklarację w związku z toczącą się w Europie dyskusją o praworządności w Polsce.

– Litwa i stanowisko Litwy będzie bardzo wyraźne. Nie będziemy popierali żadnych przymusowych metod siłowych przeciwko żadnemu krajowi, w tym również przeciwko Polsce – zaznaczyła Dalia Grybauskaite.

Dialog Warszawy z Brukselą był jednym z tematów, jaki pojawił się w trakcie rozmów prezydentów Polski i Litwy. Oba kraje łączy szereg interesów, w tym sprzeciw wobec forsowanego przez Niemcy i Rosję gazociągu Nord Stream II.

– Ja mogę tylko wyrazić zdziwienie, że Unia Europejska – myślę przede wszystkim o tej części zachodniej – chce się uzależnić od Gazpromu – akcentował Andrzej Duda.

Polska nie chce powtarzać błędów z przeszłości, stąd dywersyfikacja dostaw gazu.

– My chcemy, żeby Rosja musiała konkurować w tym zakresie, także ceną, jakością, i wszystkim tym, co jest normalnie na rynku, z innymi dostawcami. I o to nam chodzi – podkreślił prezydent Polski.

Dywersyfikacja dostaw gazu i terminal LNG w Świnoujściu wzmacnia nie tylko polskie, ale i litewskie bezpieczeństwo energetyczne. Już teraz oba kraje łączy most energetyczny. Inne inwestycje wciąż są prowadzone, zwłaszcza w infrastrukturze. Tutaj celem są połączenia komunikacyjne między Północą a Południem. Stąd budowa trasy Via Baltica czy Via Carpatia.

– To się wszystko wpisuje także w te wielki inwestycje, które chciałbym abyśmy prowadzili w ramach naszych, wzajemnych, sąsiedzkich relacji, ale także w ramach tej wielkiej inicjatywy Trójmorza, rozwoju sieci infrastrukturalnej – zaznaczył szef państwa polskiego.

Na Litwie Andrzej Duda upominał się także o sytuację polskiej mniejszości.

– Rozmawialiśmy o tym, że oczywiście Litwa ma jako państwo prawo oczekiwać, że na maturze będzie zdawany język litewski. To jest dla mnie całkowicie naturalne. Ja nie widzę w tym żadnego problemu, ale chciałbym także, żeby poziom kształcenia w języku polskim w szkołach, do których chodzą dzieci  pochodzenia polskiego, mógł być dobrze realizowany – mówił Andrzej Duda.

Problem dotyczy m.in. programu nauczania. Na Litwie obowiązuje ujednolicony system nauczania języka państwowego. Polskie dzieci uczą się języka litewskiego z podręczników całkowicie niedostosowanych do początkujących uczniów. W ciągu jednego dnia muszą nadrobić sześcioletnie braki.

– Jestem gotowa proponować – jeśli trzeba też – wznowienie komisji oświatowej, która do 2011 roku działała między Polską a Litwą, po to, aby szybciej i lepiej rozstrzygane były problemy z uwzględnieniem głosu mniejszości narodowych – powiedziała Dalia Grybauskaite.

To kolejna ważna deklaracja litewskiej prezydent. Dialog ma być prowadzony nie tylko na szczeblu komisji oświatowej, ale także w ramach relacji między prezydentami obu państw.

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl