fot. PAP/Roman Zawistowski

W Spale odbyły się doroczne Dożynki Prezydenckie

W Spale, z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy, odbyły się tradycyjne uroczystości dożynkowe. Nie byłoby polskiej niepodległości, gdyby nie zasługi polskiej wsi – mówił prezydent, który nawiązał w ten sposób do setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

To dożynki, więc w Spale nie mogło zabraknąć tradycyjnych wieńców i bochenka chleba z tegorocznego zboża.

– Dziękuję Wam za ten chleb wypieczony z mąki z tegorocznych zbiorów, symbol pracy rolnika i tradycji naszych ojców – podkreślał Andrzej Duda.

Tych ojców, którzy przed laty bronili Polski, przywołał prezydent Andrzej Duda. Nie byłoby niepodległości, gdyby nie zasługi polskiej wsi.

– Ta słynna, tyle razy podkreślana przecież, milionowa armia 1920 roku, która obroniła Polskę przed bolszewikami, to była armia składająca się w większości z chłopskich synów – wskazał prezydent.

Armia, która siłę czerpała z wiary. Bo właśnie wiara – jak wskazywał prezydent – była nieodłącznym elementem życia ludzi, którzy pracowali na roli.

– Tej wiary i tradycji nigdy nie udało się z polskiej wsi wydrzeć, odebrać jej – ani w czasie zaborów, ani w czasie okupacji, ani w czasie komunizmu – zaznaczył.

Prezydent podkreślił, że to praca rolników gwarantuje Polsce bezpieczeństwo żywności. Tutaj nie jesteśmy od nikogo zależni. Rośnie za to eksport. Andrzej Duda zwrócił uwagę, że w ciągu ostatnich dwóch lat eksport polskiej żywności wzrósł trzykrotnie i stanowi 13 proc. całego eksportu Polski. Jak dodał, rolnictwo może rozwijać się przy wsparciu rządu, bo to rząd na pomoc dla gospodarstw dotkniętych suszą chce wydać 1,5 mld zł.

– Mam nadzieję, że ta pomoc – prawie cztery razy większa niż w 2015 roku, kiedy rozmiary suszy były podobne – że ona rzeczywiście zrekompensuje straty i pomoże rolnikom podnieść się z tej klęski, która bardzo często dotknęła ich gospodarstwa – powiedział prezydent.

Do tych gmin, które oszacowały straty, pierwsze pieniądze popłyną już w najbliższych dniach – zapowiedział minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.

– Od dwóch dni Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przyjmuje wnioski od rolników, pieniądze są zabezpieczone. Ja proszę – mówiłem o tym wielokrotnie – proszę, by samorządowcy nie ociągali się – wezwał minister.

Na odszkodowania czeka ok. 200 tys. gospodarstw.

– Jeszcze Polska nie zginęła, kiedy my żyjemy i póki polski rolnik gospodarzy na polskiej ziemi – tymi słowami prezydent Andrzej Duda dziękował rolnikom za trud codziennej pracy i wierność tradycji, ale też za tradycyjne wieńce dożynkowe.

Tegoroczne plony pobłogosławił metropolita gdański ks. abp Sławoj Leszek Głódź. Poświęcone wieńce w korowodzie zostały przeniesione na stadion Centralnego Ośrodka Sportu, bo właśnie tutaj odbywał się cały Ceremoniał Dożynkowy.

TV Trwam News/RIRM


Prezydent RP Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą gościli na Dożynkach Prezydenckich w Spale. Fot. PAP/Roman Zawistowski

drukuj