fot. PAP/Radek Pietruszka

Polska będzie wspierać Finlandię w związku z hybrydowymi atakami na fińską granicę

Finlandia to kolejny kraj, który zderza się z szantażem migracyjnym Kremla. W reakcji na kryzys państwo to zamknęło cztery z dziewięciu przejść granicznych z Rosją. Prezydent tego kraju, Sauli Niinistö, przyjechał w poniedziałek do Polski, by rozmawiać z Andrzejem Dudą.

Władze Finlandii są przekonane, że za presją migracyjną na jej granice stoi Rosja. Zdaniem szefa fińskiego rządu jest to zemsta za współpracę obronną ze Stanami Zjednoczonymi.

– Jesteśmy przygotowani na różne działania i złośliwości Rosji, dlatego też ta sytuacja nie jest dla nas zaskoczeniem – ocenił premier Finlandii, Petteri Orpo.

Część osób, mimo zimowych warunków, dociera do przejścia granicznego na rowerach.

– Jest to teatr robiony przez Rosję, aby znowu uruchomić nurty współczucia ze strony społeczeństw europejskich – stwierdził ekspert ds. bezpieczeństwa, Sebastian Trojak.

Według fińskich strażników migranci pokonują w taki sposób jedynie krótki odcinek trasy. Przyznają też, że Rosjanie wypychają przybyszów w stronę granicy – zamykają szlaban, a powrót jest niemożliwy.

– Zwykle przybywają po azyl. Większość z nich pochodzi z takich krajów, jak: Irak, Somalia, Jemen i tak dalej. Nie są to Rosjanie – mówił kapitan fińskiej straży granicznej, Jussi Wainikka.

Zamknięte zostały cztery z dziewięciu przejść granicznych. Fińska prasa donosi, że rząd – w razie eskalacji sytuacji – jest gotowy nawet z dnia na dzień zamknąć pozostałe. Na najdalej wysuniętym na południe przejściu zbudowane zostały dodatkowe bariery.

Rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow, uznał zamknięcie przejść granicznych za przyjęcie przez Helsinki antyrosyjskiego stanowiska. Zaprzeczył oskarżeniom, że Rosja celowo popycha migrantów w stronę granicy.

– Nie przyjmujemy takich oskarżeń. Z przejść granicznych korzystają ci, którzy mają do tego prawo i w tym zakresie nasi strażnicy graniczni w pełni stosują się do wszystkich oficjalnych poleceń – oznajmił.

Wejście Finlandii do NATO rozgniewało Moskwę. Ambicje Rosji były inne. Cały Sojusz miał stać się neutralna jak Finlandia, a nie na odwrót. Rozszerzenie NATO ostatecznie pogrążyło plany Władimira Putina o jego „finlandyzacji”.

– Finlandia wiedziała cały czas, że to jest dobry ruch. Tutaj cały czas pokutuje filozofia niedrażnienia Rosji, jakichś naleciałości historycznych w relacjach fińsko-radzieckich, fińsko-rosyjskich, ale sytuacja była już na tyle poważna i to, co wydarzyło się na Ukrainie, uświadomiło Finlandię i Szwecję, że to jest jedyna droga, by powstrzymać neoimperialne ambicje Rosji – zauważył Sebastian Trojak.

Wojna hybrydowa, po jaką sięgnął reżim Alaksandra Łukaszenki, a za którą stał Władimir Putin, jest doświadczeniem Polski z ostatnich lat. Trudno nie dostrzec, że ten scenariusz został powielony, dlatego temat podjęto, kiedy wizytę w Polsce złożył prezydent Finlandii.

– Nie mamy wątpliwości, że Finlandia dzisiaj na granicy z Rosją spotyka się z podobnym zjawiskiem, z jakim my mamy do czynienia od 2021 roku, tzn. – krótko mówiąc – z hybrydowym atakiem na fińską granicę, realizowanym poprzez wpychanie grup migrantów na granicę – zaznaczył Andrzej Duda.

To scenariusz, który Polska zna i rozumie – wskazał prezydent. Zapewnił fińskiego przywódcę o wsparciu dla działań mających służyć ochronie zewnętrznej granicy Unii Europejskiej. Głowy państw rozmawiały również o wojnie na Ukrainie. Polski prezydent zwrócił uwagę, że Ukrainie należą się gwarancje bezpieczeństwa.

– Tymi gwarancjami bezpieczeństwa w naszym przekonaniu w przyszłości jest po prostu przyjęcie Ukrainy do Sojuszu Atlantyckiego– stwierdził Andrzej Duda.

Finlandia dopiero od niedawna jest członkiem Sojuszu Północnoatlantyckiego. Prezydent kraju zauważył wielki wkład Andrzeja Dudy w szybkie zakończenie procesu akcesyjnego.

– Obaj zgadzamy się z tym, że musimy kontynuować nasze wsparcie dla Szwecji, by jak najszybciej stała się ona członkiem NATO – dodał Sauli Niinistö.

Prezydenci Polski i Finlandii rozmawiali również o kwestiach związanych z gospodarką i handlem, w tym o rosnącej (mimo wielu przeciwności) wymianie gospodarczej.

– Dzisiaj jeszcze ważniejszy od gospodarki i handlu są pokój oraz bezpieczeństwo. Muszę przyznać, że widzę też podobieństwa między sposobem myślenia Polaków i Finów. Mam tu na myśli zwykłych ludzi, to, w jaki sposób rozumiemy bezpieczeństwo – mówił fiński prezydent.

W programie wizyty prezydenta Finlandii w Polsce znalazły się także rozmowy z marszałkami Sejmu i Senatu.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl