Przed Pałacem Prezydenckim odbędzie się pikieta „Odwagi Polsko – Prezydencie podpisz”

Popołudniu przed Pałacem Prezydenckim odbędzie się pikieta „Odwagi Polsko – Prezydencie podpisz”. Jej inicjatorem są Organizacje Narodowe. Chodzi o nowelizację ustawy o IPN.

Poseł Robert Winnicki, prezes Ruchu Narodowego  podkreślił, że w obliczu politycznych nacisków, potrzebna jest szybka reakcja ws. podpisania ustawy. Pikieta ma być swego rodzaju formą nacisku na prezydenta – dodał.

– Musimy reagować na te sytuacje w sposób zdecydowany. Do tego będziemy zachęcali prezydenta i rząd. Będziemy też apelowali, przy tej okazji, o to, by w tych relacjach dwustronnych pozbyć się złudzeń. Tzn. Ruch Narodowy od lat powtarza, że polska klasa polityczna w większości żyła w złudzeniu dobrych relacji. Tymczasem w Izraelu od dłuższego czasu narastał antypolonizm. Teraz znalazł swoje ujście. Musimy brać to pod uwagę i reagować adekwatnie – powiedział.

– Nie jest naszym zadaniem, żeby powodować tarcia wewnątrz Polski. Musimy obrać wspólny front w stosunku do Izraela jako Polacy – dodał.

Nowelizacja ustawy o IPN wprowadza kary grzywny lub więzienia do lat trzech za przypisywanie polskiemu narodowi lub państwu odpowiedzialności m.in. za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką.

Przepisy wywołały kontrowersje m.in. w Izraelu, USA i na Ukrainie.

RIRM

drukuj