fot. PAP/Radek Pietruszka

Kontynuacja pomocy prawnej w Kancelarii Prezydenta

Pod koniec września w Kancelarii Prezydenta zostanie otwarty punkt Biura Interwencyjnej Pomocy Prawnej. To kontynuacja działań znanych wcześniej jako „Dudapomoc”. Zmienią się jednak procedury przyjmowania interesantów.

W komunikacie prezydencka kancelaria poinformowała, że zapisy na spotkania w biurze będą się odbywać telefonicznie. Rejestracja osób zainteresowanych osobistym kontaktem z pracownikami i współpracownikami biura rozpocznie się 15 września.

Ponieważ obsługa obywateli będzie odbywała się m.in. w Pałacu Prezydenckim, procedury bezpieczeństwa umożliwiają wejście wyłącznie po wcześniejszym telefonicznym umówieniu spotkania na konkretny dzień i godzinę – wyjaśnia prezydencka kancelaria.

Grzegorz Wedler, prawnik powiedział, że to dobra i potrzebna inicjatywa, bo świadomość prawnicza wielu ludzi jest często ograniczona.

Dostęp do pomocy prawnej w Polsce nie jest tak powszechny jak być powinien. Istnieją grupy społeczne, które są z dostępu do pomocy prawnej w pewien sposób wykluczone. W związku z tym podejmowanie przez władze publiczne działań jest jak najbardziej konieczne. W moim przekonaniu, działania podejmowane przez pana prezydenta, czy przez inne ośrodki powinny być koordynowane także z uwzględnieniem samorządów prawniczych, tak adwokackiego jaki i rapsowskiego. Z całą pewnością to spowodowałoby, że świadczona pomoc prawna byłaby profesjonalna – tłumaczy Grzegorz Wedler.

Biuro Pomocy Prawnej powołane wówczas przez kandydata PiS na prezydenta Andrzeja Dudę zaczęło działać w połowie maja. Już wtedy Andrzej Duda zapowiadał, że jeśli wygra wybory, biuro będzie funkcjonowało w ramach jego kancelarii.

RIRM

drukuj