fot. Tomasz Strąg

[TYLKO U NAS] Min. A. Kwiatkowski o relacjach na linii Polska-USA: Prezydentura Andrzeja Dudy przyniosła wielki przełom w tych relacjach

Myślę, że prezydentura pana prezydenta Andrzeja Dudy przyniosła wielki przełom w tych relacjach, ale też przełom w zakresie bezpieczeństwa Polski. Przypomnijmy, że to jest drugie spotkanie w Białym Domu w Waszyngtonie w ciągu ostatnich dziesięciu miesięcy. Spotkanie, które owocuje kolejnymi deklaracjami i konkretnymi działaniami – stwierdził minister Adam Kwiatkowski, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP, w środowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja.

Minister Adam Kwiatkowski wskazał, że szczególnym punktem prezydenckiej wizyty w USA były spotkania z Polonią.

– Zawsze w trakcie wyjazdów zagranicznych pana prezydenta bardzo ważnym punktem są spotkania z naszymi rodakami. Miały miejsce dwa duże spotkania. Pierwsze odbyło się w Houston w Texasie, drugie w San Jose w Kalifornii. Spotkania te zgromadziły wiele, wiele dziesiątków Polaków, którzy przebyli często z odległych stron tych stanów po to, by spotkać się z panem prezydentem, aby podzielić się swoimi refleksjami i pokazać, że Polacy są razem, tworzą wspólnotę oraz wskazać, że są zainteresowani tym, co dzieje się w Stanach Zjednoczonych, ale też są zainteresowani i aktywni w działaniach i wsparciu na rzecz Polski – powiedział gość Radia Maryja.

Wizyta w USA to także czas spotkań z działaczami polonijnymi, którzy dbają o zachowanie polskiej tradycji i kultury.

– To działania wielu ludzi, ale podkreślmy, że tej wizycie towarzyszyły też spotkania pierwszej damy z tymi środowiskami, które działają na rzecz polskiej edukacji. Pani prezydentowa miała spotkanie zarówno w Texasie, jak i Kalifornii z nauczycielami, pedagogami oraz z tymi, którzy tam na co dzień działają w sobotnich szkołach polonijnych po to, aby ci najmłodsi, którzy najczęściej się tam urodzili, mogli poznać polską historię czy kulturę – stwierdził polityk.

Wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w USA rozpoczęła się od spotkania z prezydentem Donaldem Trumpem.

– Myślę, że prezydentura pana prezydenta Andrzeja Dudy przyniosła wielki przełom w tych relacjach, ale też przełom w zakresie bezpieczeństwa Polski. Przypomnijmy, że to jest drugie spotkanie w Białym Domu w Waszyngtonie w ciągu ostatnich dziesięciu miesięcy. Spotkanie, które owocuje kolejnymi deklaracjami i konkretnymi działaniami. Powiedzmy o tym, że to nie tylko to, że w Polsce będzie stacjonowało więcej żołnierzy, ale też ich status będzie inny, bo oni będą tutaj obecni na trwałe. Istotne jest także powstanie w Polsce wielu nowych miejsc i aktywności ze strony Stanów Zjednoczonych, o których do tej pory mówiono nam, że one są niemożliwe. To jest ten moment, w którym można powiedzieć, że jesteśmy i będziemy krajem, w którym będziemy mieli do czynienia z większym bezpieczeństwem – wskazał gość „Aktualności dnia”.

Całą audycję „Aktualności dnia” z udziałem ministra Adama Kwiatkowskiego mogą Państwo odsłuchać [tutaj].

RIRM

drukuj