fot. PAP/Paweł Supernak

Rzecznik rządu: Pomysł państwa europejskiego niezgodny z konstytucją

Pomysł wpisania Polski do ponadnarodowego państwa europejskiego, który przytoczył poseł klubu PO-KO Krzysztof Mieszkowski, jest niezgodny z konstytucją – tak rzecznik rządu Piotr Mueller w rozmowie z PAP skomentował wypowiedź Mieszkowskiego dla „Dziennika Gazety Prawnej”.

W rozmowie z „Dziennikiem Gazetą Prawną” Mieszkowski w kwestii organizacji mediów publicznych powiedział: „Zasady powinny być jednolite, zwłaszcza jeśli zakładamy, że UE ma być ponadnarodowym formatem politycznym i czymś w rodzaju Republiki Europejskiej”. Poseł klubu PO-KO zadeklarował, że jest zwolennikiem „Rzeczypospolitej Europejskiej, czyli odejścia od państw narodowych”.

Rzecznik rządu w rozmowie z PAP ocenił pomysł Mieszkowskiego jako „zaskakujący”.

„Zaskakujące jest to, że w klubie PO pojawiają się pomysły, żeby de facto doprowadzić do sytuacji, w której Polska staje się elementem państwa europejskiego, a nie suwerennym podmiotem w polityce europejskiej” – powiedział Piotr Mueller.

„Niestety to jest kolejny dowód na to, że w ramach PO, w ramach koalicji, jeszcze nie wiadomo jak nazwanej, nie będzie spójnego programu wyborczego w tak kluczowej rzeczy, jak to czy Polska ma być suwerennym podmiotem w polityce międzynarodowej czy elementem składowym państwa europejskiego” – dodał.

Piotr Mueller ocenił, że pomysł ponadnarodowego państwa europejskiego jest niezgodny z konstytucją.

„Tego, co poseł Mieszkowski mówi, nie da się wpisać w obowiązujące w Polsce przepisy konstytucyjne” – ocenił rzecznik rządu.

PAP/RIRM

drukuj