fot. PAP/Paweł Supernak

Rzecznik rządu: Dziś między godz. 12.00 a 14.00 szczegóły dotyczące odmrażania kolejnych branż

W środę między godz. 12.00 a 14.00 podane zostaną na konferencji prasowej szczegóły dotyczących odmrażania kolejnych branż, w tym salonów fryzjerskich – poinformował rzecznik rządu Piotr Müller.

Pytany w TVP Info, kiedy zostaną uruchomione zakłady fryzjerskie Müller powiedział, że termin ten zostanie ogłoszony dziś na konferencji prasowej.

„Kolejny etap odmrażania wraz ze szczegółami, rygorem sanitarnym, który będzie obowiązywał będzie podany. Mogę tylko powiedzieć, że dzisiaj ten termin uruchomienia salonów fryzjerskich będzie podany i wszystko będzie jasne. Można przygotowywać się już do uruchomienia tego obszaru” – odpowiedział.

Przyznał też, że wśród innych branż, które mają zostać częściowo uruchomione przy zachowaniu rygorów epidemicznych, będzie sektor gastronomiczny.

„Dzisiaj pomiędzy godz. 12.00 a 14.00 powinna się odbyć konferencja pana premiera, gdzie wszystkie szczegóły będą podane” – poinformował Müller.

Zapowiedział, że na konferencji będą też podane informacje w odpowiedzi na wnioski, które wpływały do Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.

16 kwietnia premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że obecnie obowiązujące obostrzenia zostaną zdjęte, jednak nie od razu, a etapami. Według zapowiedzi szefa rządu, przebieg rozluźniania restrykcji w całym kraju będzie podzielony na cztery stadia. I etap wprowadzono 20 kwietnia. Od tego czasu zakupy w sklepie robi w jednym czasie więcej osób, w nabożeństwach w kościołach może uczestniczyć więcej wiernych, do lasu i parku można swobodnie wchodzić w celach rekreacyjnych (w lasach bez obowiązku zasłaniania ust i nosa), a młodzież powyżej 13. roku życia może poruszać się bez opieki osoby dorosłej.

II etap obowiązuje od 4 maja. Otwarte zostały wtedy galerie handlowe, sklepy meblowe i budowlane, hotele i miejsca noclegowe. Wznowiono też działalność instytucji kultury. W centrach handlowych i sklepach wielkopowierzchniowych obowiązuje jednak limit osób. Zamknięte pozostały strefy gastronomiczne i siłownie, mieszczące się w sklepach. Od 4 maja można też korzystać z zabiegów rehabilitacyjnych. Zamknięte pozostały salony masażu. Z kolei od 6 maja otwarte mogą być żłobki i przedszkola.

W III etapie planowano kierunkowo, że zmiany miałyby dotyczyć otwarcia zakładów fryzjerskich i kosmetycznych, a w gastronomii „umożliwienie działalności stacjonarnej z ograniczeniami”. Natomiast zmiany w życiu społecznym miałyby dotyczyć organizowania wydarzeń sportowych do 50 osób (w otwartej przestrzeni, bez udziału publiczności), czy organizacji opieki w klasach szkolnych 1-3 (z ustaloną maksymalną liczbą dzieci w sali).

PAP

drukuj