fot. pixabay.com

W laboratorium w Sosnowcu zidentyfikowano pięć różnych wariantów koronawirusa; przeważa wariant brytyjski

W sosnowieckim laboratorium zidentyfikowano pięć różnych wariantów koronawirusa, gdzie przeważa wariant brytyjski. Jak na razie nie wiadomo czy ta odmiana jest groźniejsza. Na pewno łatwiej i szybciej można się nią zakazić. Od jutra w życie wchodzą nowe obostrzenia – szczególnie dla województwa warmińsko-mazurskiego.

Ponad 11,5 tysiąca nowych zakażeń i 259 zgonów – to dzisiejszy bilans zakażeń. W związku z gwałtownym wzrostem zachorowań od jutra w życie wchodzą nowe obostrzenia. Chodzi przede wszystkim o obowiązek zakrywania ust i nosa wyłącznie maseczkami – mówi dr hab. n. med. Robert Wojtyczka, dziekan Wydziału Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

Mamy do czynienia z nowymi wariantami wirusa. Notujemy coraz więcej próbek wirusa tej odmiany brytyjskiej, a wiadomo, że ona zwiększa zakaźność, dlatego musimy zwiększać zabezpieczenia. Maseczki chirurgiczne i maseczki FF P2, FF P3  to maseczki, które powodują nam dość wysoką skuteczność w granicach 85, a nawet 99 proc. dla maseczek FF P3 – tłumaczy dr hab. n. med. Robert Wojtyczka.

Naukowcy z Laboratorium Genetycznego Gyncentrum w Sosnowcu we współpracy ze Śląskim Uniwersytetem Medycznym w Katowicach zidentyfikowali pięć różnych wariantów koronawirusa, w tym wariant brytyjski, poddając analizie dwanaście próbek pacjentów pochodzących z woj. śląskiego.

Chciałbym podkreślić, że naturalną cechą wirusów jest zmienianie się. Ta zmienność istnieje i nie należy znowu przesadzać i się tych wszystkich wariantów bać. Trzeba jednak je monitorować i wiedzieć, co się dzieje w danej populacji – wskazuje prof. dr hab. n. med. Tomasz Wąsik, kierownik Katedry Mikrobiologii i Wirusologii.

Tym, co na pewno odróżnia wykryte warianty od siebie, jest stopień zakażalności, czyli tzw. łatwość przenoszenia wirusa pomiędzy ludźmi.

Nie ma jeszcze jakichś jednoznacznych wyników, czy i na ile ten wariant powoduje cięższą chorobę i większą śmiertelność. I właśnie to badanie podjęte przez Gyncentrum, przy naszej współpracy Uniwersytetu Medycznego Śląskiego, ma na celu określenie tego – mówi prof. dr hab. n. med. Tomasz Wąsik.

Od jutra będzie obowiązywać zaostrzenie restrykcji na terenie województwa warmińsko-mazurskiego. Ze względu na szczególny wzrost zakażeń w tym regionie zamknięte będą szkoły, hotele, baseny, instytucje kultury oraz galerie handlowe.

TV Trwam News

drukuj