fot. PAP/Łukasz Gągulski

Kolejny etap szczepień kadry naukowej – od poniedziałku ruszają dwa systemy rejestracji

Ministerstwo Edukacji i Nauki przedstawiło szczegóły na temat kolejnego etapu rejestracji kadry naukowej na szczepienia przeciw COVID-19.

Pierwsi pedagodzy przyjęli w piątek pierwszą dawkę preparatu. W pierwszym etapie na szczepienie zarejestrowało się 268 tys. nauczycieli. Od poniedziałku ruszą zapisy pedagogów do 65. roku życia oraz nauczycieli akademickich.

Władze przygotowały dwa oddzielne systemy rejestracji.

Prof. Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki, zachęcił wszystkich nauczycieli do szczepienia. „To jest moment, w którym możemy wykazać się wielką odpowiedzialnością za polską oświatę i przyspieszyć powrót do normalności” – stwierdził szef resortu.

– Jeśli zdecydowana większość nauczycieli będzie zaszczepiona, a zatem będzie również bezpieczna w pandemii koronawirusa, to decyzje dotyczące powrotu do normalności w szkołach i w szkolnictwie wyższym zapewne będą łatwiejsze. Przypominamy, że na ten moment w szczepieniach biorą udział nauczyciele i nauczyciele akademiccy, natomiast jeśli chodzi o pozostałe grupy pracowników oświaty i szkolnictwa wyższego, to toczą się rozmowy na temat możliwości zaszczepienia ich w najbliższej przyszłości – oznajmił Przemysław Czarnek.

Jako pierwsi są szczepieni nauczyciele, którzy pracują w trybie stacjonarnym, m.in. w przedszkolach, klasach I-III szkół podstawowych, szkołach specjalnych, a także w żłobkach.

Szczepienia są prowadzone w szpitalach węzłowych i w wyznaczonych przez NFZ punktach szczepień. Nauczycielom i pracownikom żłobków jest podawany preparat firmy AstraZeneca.

RIRM

drukuj