fot. Tysol.pl

Wielkopolskie: Oświatowa „Solidarność” chce odwołania szefa nauczycielskiej „S”

Komisja Międzyzakładowa NSZZ „Solidarność” Pracowników Oświaty i Wychowania Region Wielkopolska chce odwołania szefa nauczycielskiej „S” Ryszarda Proksy. Oświatowa „Solidarność” w Wielkopolsce przystąpiła w poniedziałek do strajku nauczycieli.

W niedzielę „Solidarność” podpisała porozumienie z rządem. Zdaniem związkowców z Wielkopolski, działania przewodniczącego „bardzo zaszkodziły Związkowi”, zaś Proksa „utracił zaufanie”.

Jak napisano w przekazanym dziś PAP stanowisku, działania podejmowane przez Ryszarda Proksę, „w tym podpisanie porozumienia (…) w nocy, na kilka godzin przed rozpoczęciem strajku, a także jego wypowiedzi w mediach bardzo zaszkodziły naszemu Związkowi i są powszechnie nieakceptowalne przez członków NSZZ „Solidarność”.

Komisja Międzyzakładowa NSZZ „Solidarność” Pracowników Oświaty i Wychowania Region Wielkopolska „uznaje za konieczne” zwołanie w trybie pilnym nadzwyczajnego Walnego Zebrania Delegatów Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” w celu odwołania Ryszarda Proksy z funkcji przewodniczącego.

„Biorąc pod uwagę napływające do nas informacje ze szkół i placówek oświatowych stwierdzamy, że przewodniczący Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” utracił całkowicie zaufanie członków Organizacji Międzyzakładowej NSZZ „Solidarność” POiW RW do reprezentowania naszego środowiska” – głosi tekst stanowiska.

Dymisji Proksy zażądała dziś także Regionalna Sekcja Oświaty i Wychowania śląsko-dąbrowskiej „S”.

W niedzielę oświatowa „Solidarność” podpisała porozumienie z rządem, aprobując jego propozycje dla nauczycieli: w sumie prawie 15 proc. podwyżki w 2019 r. – 9,6 proc. podwyżki we wrześniu plus wypłacona już 5-procentowa podwyżka od stycznia, skrócenie stażu, ustalenie kwoty dodatku za wychowawstwo na poziomie nie mniejszym niż 300 zł, zmiany w systemie oceniania nauczycieli i zmniejszenie biurokracji. Inne zrzeszające nauczycieli związki – ZNP i FZZ – odrzuciły propozycje rządu.

W poniedziałek rano oświatowa „S” zaapelowała do swoich członków o nieprzyłączanie się do akcji strajkowej prowadzonej przez inne centrale związkowe. Poinformowała, że rząd zrealizował większość postulatów Związku, a porozumienie jest korzystne. Tymczasem wielu członków „S” uczestniczy w trwającym od poniedziałku ogólnopolskim strajku w oświacie.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl