Związkowcy chcą oskładkowania umów cywilnoprawnych

Związkowcy z NSZZ „Solidarność” domagają się oskładkowania wszystkich umów cywilnoprawnych. Rząd przyjął pierwszy pakiet w zakresie tzw. umów śmieciowych. Zatrudnieni na umowę zlecenie uzyskają prawo do zasiłku dla bezrobotnych i wyższe świadczenia. Zostaną też oskładkowane wynagrodzenia członków rad nadzorczych. Wpływy do FUS mają wzrosnąć o 650 mln zł.

Związkowcy podkreślają, że to początek realizacji postulatów „Solidarności” i chcą oskładkowania wszelkich rodzajów umów na takich samych zasadach, jak praca na etat.

To pewien krok do przodu, ale częściowe rozwiązania nie są satysfakcjonujące – podkreśla Krzysztof Dośla, wiceprzewodniczący rejonu gdańskiego NSZZ „S”.

Dla mnie jest rzeczą oczywistą, że jeżeli w każdej innej formule całość dochodów podlega oskładkowaniu poprzez podatki na różnego rodzaju ubezpieczenia, to nie widzę żadnych przyczyn, dla których akurat te formy zatrudniania straciły moc cywilno-prawną, a miały być z tego zwolnione. Jeżeli one stanowią dzisiaj w większości przypadków jedyne źródło utrzymania. Wychodzimy z tego punktu widzenia. Łatwiej na pewno doprowadzić do oskładkowania takich form zatrudnienia, niż zastanawiać się z jakiego to znowu funduszu zabrać pieniądze zgromadzone tam przez obywateli  zwrócił uwagę Krzysztof Dośla.  

Zmiany w sprawie „śmieciówek” premier Donald Tusk zapowiedział w grudniu zeszłego roku. Zaznaczył, że będą one stopniowe i rozpoczną się 2014 roku.

RIRM 

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl