[TYLKO U NAS] Prof. P. Czarnek: Od nauczycieli zależy przyszłość naszych młodych pokoleń, a więc przyszłość Polski

Nauczyciele są niezwykle ważną częścią społeczeństwa. Od nich zależy przyszłość naszych młodych pokoleń, a więc przyszłość naszej Ojczyzny. Bardzo dziękuję za odpowiedzialność, jaką wykazujecie w codziennej pracy na rzecz Polski – zaznaczył prof. Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki, w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

14 października przypada Dzień Edukacji Narodowej – święto nauczycieli, wychowawców i pedagogów. To szczególna okazja do podkreślenia zasług osób pracujących w oświacie, ich ciężkiej pracy i serca, jakie wkładają w wychowanie młodego pokolenia. [czytaj więcej]

– Jestem wdzięczny nauczycielom za wielką pracę, jaką wykonują. (…) Polska edukacja stoi na wysokim poziomie. Robimy wszystko, również poprzez inwestycje w infrastrukturę edukacyjną czy w szkolny sprzęt, wspierając w tym względzie samorządy. Jest bardzo dobrze, a będzie jeszcze lepiej – zapewnił prof. Przemysław Czarnek.

Szef resortu edukacji został zapytany o największe wyzwanie, jakie stoi obecnie przed polskim systemem oświaty. Polityk podkreślił, że „wyzwań jest mnóstwo i będzie jeszcze więcej”. Minister dodał, że „wszystkie nie są bowiem jeszcze znane”.

– W ciągu ostatnich dwóch lat działo się wiele rzeczy, których nie można było wcześniej przewidzieć. To m.in.: zdalna nauka, wychodzenie z problemów związanych z pandemią, odbudowywanie wspólnoty rówieśniczej, nadrabianie zaległości poprzez zajęcia wspomagające. Później przyszła wojna i kryzys uchodźczy, który wiązał się z przyjmowaniem ukraińskich dzieci do polskich szkół – wyliczał gość Radia Maryja.

Wyzwań było i jest mnóstwo, a są jeszcze zaniedbania z lat wcześniejszych, choćby dotyczące konieczności wprowadzania nauczania historii najnowszej w szkołach podstawowych – kontynuował minister edukacji.

– Dzisiaj największym wyzwaniem jest sprostanie światowemu kryzysowi gospodarczemu. Stawiamy temu czoła. Wyzwaniem jest reforma statusu zawodowego nauczyciela, którą powoli wprowadzamy. Jest jeszcze odbiurokratyzowanie pracy nauczyciela, żeby było więcej nauczyciela dla ucznia. Przy tym wszystkim jest wzrost wynagrodzeń – powiedział prof. Przemysław Czarnek.

Jednym z programów przygotowanych przez Ministerstwo Edukacji i Nauki dla uczniów jest przedsięwzięcie „Poznaj Polskę”. Minął już rok od jego wprowadzenia w życie.

– Wszystkie programy są opracowywane przez praktyków – przez dyrektorów szkół i nauczycieli. Kiedy uchwalaliśmy ustawę, pojawił się krzyk, że MEiN chce rozdawać pieniądze. Tymczasem program jest wielkim wsparciem dla wycieczek szkolnych do miejsc związanych z polską historią, kulturą, tradycją czy sztuką. Do tej pory przeznaczyliśmy na to 140 mln zł. Skorzystały na tym setki tysięcy dzieci, których wycieczki pokrywane są w 80 procentach. Dzięki temu wiele dzieci po raz pierwszy pojechało na wycieczkę. Kiedyś nie było rodziców na to stać – zwrócił uwagę polityk.

Minister edukacji i nauki złożył także życzenia wszystkim pracownikom oświaty.

– Życzę wszystkim, którzy pracują w oświacie, spokoju w pracy, spokojnej realizacji podstaw programowych, a także wszystkich zadań i obowiązków, jakie ciążą na nauczycielach. Życzę także satysfakcji z wykonywania obowiązków; sukcesów osobistych, zawodowych i rodzinnych. Życzę, żebyśmy za rok mogli powiedzieć, że wszystkie zamierzenia zostały zrealizowane. Nauczyciele są niezwykle ważną częścią społeczeństwa. Od nich zależy przyszłość naszych młodych pokoleń, a więc przyszłość naszej Ojczyzny. Bardzo dziękuję za odpowiedzialność, jaką wykazujecie w codziennej pracy na rzecz Polski – zaznaczył gość „Aktualności dnia”.

Cała rozmowa z prof. Przemysławem Czarnkiem dostępna jest [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl