fot. twitter.com/MEIN_GOV_PL

Dzień Edukacji Narodowej

Dziś przypada Dzień Edukacji Narodowej – święto nauczycieli, wychowawców i pedagogów. Minister edukacji i nauki, dr hab. Przemysław Czarnek, podkreślił w liście skierowanym do dyrektorów wszystkich szkół i placówek oświatowych, jak ważna jest rola nauczycieli w procesie nauczania i wychowania.

14 października to dla nauczycieli wyjątkowy dzień, a jednocześnie szczególna okazja do podkreślenia ich zasług, ciężkiej pracy i serca, jakie wkładają w wychowanie młodego pokolenia. Wyrazy najwyższego uznania i szacunku przekazał minister edukacji i nauki. Dr hab. Przemysław Czarnek akcentował, że nauczanie na odległość, z którym mierzyli się nauczyciele i uczniowie w okresie pandemii, pokazały, „jak ważny jest bezpośredni kontakt młodego człowieka z nauczycielem.”

– Wiemy, że tej niezwykłej relacji mistrz-uczeń nie zastąpią nawet najnowocześniejsze technologie. To ona jest fundamentem rozwoju społecznego i intelektualnego młodego człowieka. Możliwość przebywania z nauczycielem, jego bezpośrednie wsparcie pozwalają uczniom uwierzyć we własne siły, pokonywać słabości i realizować marzenia. To nieoceniona wartość – wskazał dr hab. Przemysław Czarnek.

Minister przedstawił również działania resortu, które mają na celu odbudowanie prestiżu zawodu nauczyciela. Tu wskazał na poprawę warunków pracy i wzrost wynagrodzeń.

– W sposób szczególny chcemy wesprzeć nauczycieli, którzy rozpoczynają swoją pracę. Ich wynagrodzenie od września 2022 roku wzrośnie nawet o 1 412 zł. Planowaną podwyżką płac zostaną objęci wszyscy nauczyciele, niezależnie od stopnia awansu zawodowego. Na ten cel rząd przeznaczy prawie 8 mld zł – zaakcentował szef resortu edukacji i nauki.

Dr hab. Przemysław Czarnek wskazywał również na zmiany w zakresie czasu pracy nauczycieli, awansu zawodowego, oceny pracy i urlopu wypoczynkowego. Według zapowiedzi resortu w przyszłości ma być także mniej szkolnej biurokracji. Podnoszeniu jakości procesu dydaktycznego mają służyć nowoczesne narzędzia. Mowa m.in. o robotach czy drukarkach 3D, które mają trafić do szkół podstawowych w ramach programu „Laboratoria Przyszłości”.

Minister edukacji i nauki życzył nauczycielom, by ich przedsięwzięcia edukacyjne i wychowawcze przynosiły satysfakcję oraz poczucie zawodowego spełnienia. Wyrazy szczególnej wdzięczności od ministra popłynęły także do całego środowiska oświaty polonijnej.

TV Trwam News

drukuj