fot. PAP/Wojtek Jargiło

Województwo lubelskie inwestuje w kolej

Dziewięć nowych pociągów wyjechało na niedawno zmodernizowane lubelskie tory. To nowa era kolei na Lubelszczyźnie – mówił marszałek województwa lubelskiego, Jarosław Stawiarski.

Kolej na Lubelszczyźnie nie jest tak dobrze rozwinięta, jak w innych regionach Polski. Jest tam najmniej kilometrów linii kolejowych. Jednak już niedługo to się zmieni. Pierwsze zmodernizowane tory, między innymi odcinek Lublin-Dęblin, zostały oddane do użytku. Na takich torach pociągi mogą rozwinąć wyższe prędkości. Teraz trwa remont trasy Łuków – Parczew. Jednak inwestycji jest więcej.

– Zarówno inwestycji infrastrukturalnych, czyli inwestycji w stare linie kolejowe, żeby wypełnić białe plamy, a także w nowy tabor kolejowy – mówił marszałek województwa lubelskiego, Jarosław Stawiarski.

Zakupiono dziewięć nowych składów kolejowych, które już wyjechały na lubelskie tory. Pociągi mają najnowocześniejsze wyposażenie. Wicemarszałek Michał Mulawa zaznaczył że to największa rewolucja kolei od lat.

– To komfort dla pasażerów, to bezpieczeństwo, to również miejsce, gdzie można skorzystać z bezpłatnej sieci WiFi – wskazał.

Pociągi są przystosowane także do potrzeb niepełnosprawnych. Będą łączyły nie tylko miasta Lubelszczyzny, ale też mniejsze miejscowości. Pozwoli to ograniczyć wykluczenie komunikacyjne.

– Obok darmowych szpitali, darmowej edukacji, my też wozimy pasażerów do szkół, domów, do rodziny, na zakupy – podkreślił prezes zarządu Polregio, Artur Martyniuk.

Dodał, że pociągi regionalne spełniają misję społeczną.

Rozwój kolei jest istotny w kontekście dbałości o środowisko i zielonej polityki. Pociągi są najbardziej ekologicznym środkiem transportu, gdyż emitują najmniejszą ilość dwutlenku węgla.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl