Pikieta kolejarzy w Warszawie

Przed siedzibą PKP w Warszawie odbyła się wielka pikieta kolejarzy. Kolejarskie Związki Zawodowe sprzeciwiają się odebraniu uprawnień do tzw. świadczeń przejazdowych, czyli np. ulg na przejazdy koleją do pracy.

Postulują o utrzymanie dla pracowników kolei, emerytów i rencistów oraz członków ich rodzin zasad opisanych w porozumieniu z dnia 21.09.2009 roku.

Tymczasem rząd zamiast wspierać kolejarzy jest winny za całą tę sytuacje – informuje Leszek Miętek, przewodniczący Konfederacji Kolejowych Związków Zawodowych.

– To właśnie minister Nowak jest jedną z osób, które inspirowały pozbawienie kolejarzy tych uprawnień. Chcę powiedzieć, że te uprawnienia były i są przez nas traktowane jako jeden z suplementów wynagrodzenia, obniżającego przede wszystkim koszty dojazdów. Również dla emerytów, którzy odeszli z kolei po 40 i więcej latach pracy. Mieli prawa do tego typu uprawnień. Próbuje się ich pozbawić, bo konieczność opłaty 140 złotych dla niektórych, to jest bariera nie do przebicia – zaznacza przewodniczący.

Podczas pikiety związkowcy przekażą petycję prezesowi PKP.

– W petycji żądamy przywrócenia zasad świadczeń przejazdowych według ostatniego porozumienia, które podpisały związki zawodowe z 2009 roku. Dajemy na to czas do 25 października; jeżeli nie, to po prostu, z uwagi na to, że jest to suplement wynagrodzenia pojawią się wyartykułowane przez  nas żądania płacowe. To jest wyrażenie naszego oburzenia. Mam nadzieję, że nie będziemy musieli się posunąć do bardziej drastycznych działań w tej sprawie – dodaje Leszek Miętek.

Jeżeli jednak dzisiejsza pikieta nie przyniesie oczekiwanych rezultatów, wówczas  kolejarze będą żądać rekompensaty finansowej za ograniczenie im uprawnień.

Przypomnijmy, wczoraj związkowcy skierowali pisma do wszystkich Klubów Parlamentarnych o podjęcie inicjatywy ustawodawczej, tak aby uprawnienia do  świadczeń przejazdowych zapisać w ustawie o komercjalizacji i prywatyzacji PKP. Wówczas uprawnienia te będą bardziej stabilne – tłumaczą kolejarze.

 

Wypowiedź Leszka Miętka


Pobierz Pobierz
 

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl