Kopalnie JSW staną na całą dobę

Prowadzone negocjacje między związkami a zarządem Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW) nie przyniosły porozumienia. Związkowcy poinformowali, że jutro wszystkie kopalnie JSW staną na całą dobę. Zarzucili zarządowi JSW arogancję i brak dobrej woli. 

„Strona związkowa nadal oczekuje na konkretne rozwiązania i jest nadal gotowa do porozumienia” – zadeklarował rzecznik komitetu protestacyjno-strajkowego Piotr Szereda, uznając dotychczasowe propozycje zarządu spółki za niewystarczające.

– Po wczorajszej wymianie pisemnych stanowisk dwóch stron, żadna nie ustąpiła. Z 7 proc. żądania wzrostu wynagrodzenia zaoferowali nam 3,8 proc. Jeżeli chodzi o umowy dla pracowników nowo przyjętych to tutaj zarząd wcale nie widzi kompromisu. W związku z tym wytoczymy spór zbiorowy w ramach akcji protestacyjnej. Jutro podejmujemy całodobowy strajk powstrzymania się pracowników od pracy na wszystkich zmianach, we wszystkich zakładach Jastrzębskich Spółki Węglowej –powiedział Piotr Szereda. 

„Stwierdzamy, że przy wykazaniu minimum dobrej woli ze strony zarządu JSW było możliwe podpisanie porozumienia kończącego oba spory zbiorowe” – napisali związkowcy w oświadczeniu po rozmowach, zapewniając, że oni sami wykazali „maksimum dobrej woli w celu osiągnięcia porozumienia”. Przedstawiciele zarządu JSW zapewniają natomiast, że złożone stronie społecznej propozycje były kompromisowe.

Spór w JSW dotyczy wielkości tegorocznego wzrostu płac oraz warunków umów zawieranych z nowymi pracownikami spółki. Według związkowców narzucone przez spółkę w tych umowach zasady naruszają prawo pracy.

Jastrzębska Spółka Węglowa zatrudnia ponad 22,8 tys. pracowników, natomiast zatrudnienie w całej grupie JSW to niemal 30 tys. osób. W ubiegłym roku grupa zarobiła ponad 2 mld zł. W tym roku firma doświadcza skutków spadku cen węgla koksowego i koksu na światowych rynkach.

 

Wypowiedź Piotra Szeredy:


Pobierz Pobierz

RIRM/PAP

Komunikat Wspólnej Reprezentacji Związków Zawodowych JSW S.A.

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl