fot. PAP/Paweł Supernak

[TYLKO U NAS] Prof. P. Czarnek: Chcemy iść dalej z procesem informatyzacji w polskich szkołach

Chcemy wykorzystać fakt, że jesteśmy bardzo rozwinięci cyfrowo i informatycznie w polskich szkołach (w wielu miejscach jest to nawet na wyższym poziomie niż w Europie Zachodniej) i iść dalej z procesem informatyzacji. Chcemy stworzyć portal edukacja.gov.pl, który będzie gromadził wszystkie nasze dane w formie elektronicznej. Chodzi o to, żeby każdy uczeń mógł mieć dostęp do swoich dokumentów oświatowych – mówił prof. Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki, w piątkowej audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja. Szef resortu edukacji i nauki podsumował bieżący rok szkolny i zapowiedział, jakie zmiany Ministerstwo planuje w wprowadzić w roku następnym.

Prof. Przemysław Czarnek stwierdził, że rok szkolny 2021/2022 był znacznie lepszy niż poprzedni, zdominowany przez naukę zdalną, która nie służyła polskiej młodzieży.

– W tym roku na szczęście niemal przez cały rok lekcje odbywały się w trybie stacjonarnym. To jest wielka wartość. Przypomnę, że do szkół wróciliśmy dokładnie rok temu na czerwiec, na ostatni miesiąc poprzedniego roku szkolnego po to, żeby odbudowywać wspólnotę, a od 1 września już wszyscy w trybie stacjonarnym normalnie funkcjonowali w szkołach – wskazał szef MEiN.

Rok szkolny 2021/2022 był także rokiem, kiedy zainicjowana została akcja Poznaj Polskę, mająca na celu propagowanie wśród dzieci i młodzieży polskiej kultury i tradycji. Akcja służyła też odbudowaniu wspólnoty po pandemii COVID-19.

W roku tym nastąpiła także rosyjska inwazja na Ukrainę, co doprowadziło do masowego napływu ukraińskich uchodźców do Polski. Wiązało się to z koniecznością dostosowania polskiego systemu edukacji do potrzeb ok. 200 tys. dzieci migrantów.

– Trzeba było zmieniać system oświaty, uelastyczniać tak, żeby przyjąć ukraińskie dzieci w taki sposób, żeby w żadnym wypadku nie zaszkodziło to procesowi edukacji polskich dzieci w polskich szkołach, bo to jest dla nas priorytet – zaznaczył gość „Aktualności dnia”.

W tym roku szkolnym nauczyciele dostali także podwyżkę w wysokości 4,4 proc. – taką samą, jak inni pracownicy sfery budżetowej.

W przyszłym roku szkolnym w polskich szkołach ponadpodstawowych wdrożony zostanie przedmiot Historia i Teraźniejszość. Powstał już pierwszy podręcznik do nauki tego przedmiotu.

– Wszystko jest gotowe, wszystkie przepisy prawa są już obowiązujące. Podręcznik, który jedno z wydawnictw zgłosiło do Ministerstwa, przechodzi weryfikację i pewnie niebawem będzie dopuszczony do użytku. To jest podręcznik pana prof. Wojciecha Roszkowskiego, wybitnego profesora, który napisał już niejeden podręcznik do nauki historii. Myślę, że wszyscy, którzy się historii uczyli, na pewno trafili również na podręczniki pana prof. Wojciecha Roszkowskiego. Ja tego podręcznika jeszcze nie widziałem – zobaczę go w przyszłym tygodniu. Procedura jest taka, że eksperci oceniają podręcznik i to oni wydają opinię o dopuszczeniu. Czekamy na inne podręczniki od innych wydawnictw. Na razie nie mamy innych podręczników, ale wystarczy jeden. Jak będzie jeden i to bardzo dobry, bardzo znakomitego autora, to jest to cenna pomoc dydaktyczna do wykorzystania przez nauczycieli, przez uczniów – mówił prof. Przemysław Czarnek.

W roku szkolnym 2022/2023 Ministerstwo Edukacji i Nauki zamierza także utworzyć portal edukacja.gov.pl.

– Chcemy wykorzystać fakt, że jesteśmy bardzo rozwinięci cyfrowo i informatycznie w polskich szkołach (w wielu miejscach jest to nawet na wyższym poziomie niż w Europie Zachodniej) i iść dalej z procesem informatyzacji. Chcemy stworzyć portal edukacja.gov.pl, który będzie – na wzór portalu pacjent.gov.pl – gromadził wszystkie nasze dane w formie elektronicznej. Chodzi o to, żeby każdy uczeń, każdy absolwent mógł mieć dostęp do swoich dokumentów oświatowych, do świadectw, do zaświadczeń w formie elektronicznej. To będzie zdecydowanie łatwiejsze niż szukanie świadectw czy zaświadczeń ukończenia rozmaitych kursów po szufladach – podkreślił szef MEiN.

W przyszłym roku szkolnym zostanie też poszerzony program Edukacja dla Bezpieczeństwa. Przywrócona zostanie część elementów, które niegdyś znajdowały się w programie Przysposobienia Obronnego. Ministerstwo zamierza także dokończyć wprowadzanie tzw. lex Czarnek, czyli zmian w prawie oświatowym zwiększających transparentność zajęć dodatkowych przeprowadzanych przez organizacje pozarządowe.

Najprawdopodobniej w roku szkolnym 2022/2023 swoją działalność rozpocznie także Instytut Kultury Języka Polskiego, dzięki któremu możliwe będzie wsparcie finansowe polskich szkół za granicą.

Całość rozmowy jest dostępna [tutaj].

 

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl