fot. PAP/Radek Pietruszka

Prezydent A. Duda w Rwandzie: Umocnienie armii oznacza minimalizację zagrożenia atakiem ze strony rosyjskiej

Umocnienie naszej armii oznacza minimalizację zagrożenia atakiem ze strony rosyjskiej. Jeżeli Polska będzie słaba to niebezpieczeństwo potencjalnego ataku będzie rosło – powiedział w Rwandzie prezydent Andrzej Duda.

Andrzej Duda – który składa wizytę w Rwandzie – został zapytany na środowej konferencji prasowej o potencjalne zagrożenie rosyjskim atakiem na Polskę.

„Taka groźba potencjalnie, teoretycznie istnieje wobec sytuacji, że niewątpliwie odrodził się rosyjski imperializm i Rosja zaatakowała Ukrainę” – mówił prezydent, wskazując jednocześnie, że taki atak musiałby wywołać reakcję całego Sojuszu Północnoatlantyckiego.

„Jeżeli Polska będzie słaba to na pewno niebezpieczeństwo takiego potencjalnego ataku będzie rosło. Jeżeli Polska będzie silna, będzie miała silną, dobrze wyposażoną armię, prawdopodobieństwo to będzie w oczywisty sposób będzie gwałtownie malało” – dodał prezydent.

Dlatego – zdaniem prezydenta – konieczna jest dalsza modernizacja polskiej armii i zakupy sprzętu wojskowego.

„Ten proces musi być realizowany. Jeżeli on będzie realizowany z powodzeniem – a wierzę w to, że będzie – to będzie to oznaczało ogromne wzmocnienie polskiego potencjału obronnego i wtedy prawdopodobieństwo rosyjskiego ataku na nas spada praktycznie do minimum, właściwie zostaje wyeliminowane, bo polska armia będzie sama w stanie przeciwstawić się obronie naszej ziemi. A wsparta przez NATO – w szczególności przez armię USA – z całą pewnością poradzi sobie w natychmiastowym odparciu każdego ataku” – powiedział Andrzej Duda.

W jego ocenie Władimir Putin „wiele razy zastanowi się, zanim zaatakuje którekolwiek państwo NATO, bo przekonał się ostatnio, jaka jest różnica w możliwościach technologiczno-sprzętowych pomiędzy tym, czym dysponują państwa NATO, a tym, czym dysponuje Rosja”.

Polski prezydent został też zapytany o zapowiedź Donalda Trumpa, że w krótkim czasie zakończy wojnę na Ukrainie, jeśli ponownie zostanie prezydentem USA.

„Z mojego osobistego doświadczenia jako Prezydenta RP, który pracował kiedyś z panem prezydentem Donaldem Trumpem: to, do czego zobowiązywał się wobec mnie, zostało dotrzymane (…). Mogę powiedzieć: tak, prezydent Trump dotrzymuje danego słowa. Jeżeli coś mówi, to traktuje to poważnie” – oświadczył prezydent Andrzej Duda.

Po południu Prezydent RP i Pierwsza Dama złożą wieniec w miejscu pamięci poświęconym ludobójstwu w Rwandzie. Zaplanowano też wizytę w Hucie Cyny w Kigali.

Z kolei w czwartek Para Prezydencka odwiedzi Sanktuarium Matki Bożej Słowa i Ośrodek dla Niewidomych Dzieci w Kibeho. Będzie to okazja do spotkania z polskimi misjonarzami posługującymi w Rwandzie.

Z tego kraju Para Prezydencka uda się do Tanzanii, która będzie ostatnim punktem podróży do Afryki Wschodniej.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl