fot. PAP/Leszek Szymański

A. Macierewicz: Ten szczyt przesądzi o tym, że świat będzie bezpieczny

„Wiemy, że w głównych kwestiach Polska osiągnęła te cele, które sobie zakładała. Flanka wschodnia będzie broniona” – deklarował minister Antoni Macierewicz podczas spotkania z dziennikarzami w związku z przygotowaniami do szczytu NATO w Warszawie.

Na szczycie Sojuszu Północnoatlantyckiego Polska będzie gościć 58 delegacji ze świata, w tym 28 delegacji z krajów NATO. Jak wskazywał szef MON-u, to największy szczyt w historii.

To pierwszy szczyt, który odbywa się w Warszawie i pierwszy szczyt obecnego sekretarza generalnego Jensa Stoltenberga; dobry szczyt, szczyt który przesądzi o tym, że świat będzie bezpieczny – zapewnił minister Antoni Macierewicz.

W trakcie spotkania z dziennikarzami szef MON-u zaprezentował miejsce, w którym odbędzie się szczyt. Prace na Stadionie Narodowym w Warszawie są dalece zaawansowane – podkreślił.

Minister, zapytany o udział polskiego wojska w koalicji przeciwko tzw. Państwu Islamskiemu, tłumaczył, że jedność i bezpieczeństwo NATO jest całościowe, a celem Sojuszu nie może być wyłącznie bezpieczeństwo flanki południowej czy wschodniej.

Mamy świadomość, że zagrożenie płynie z tego samego miejsca i mamy świadomość, że solidarność, którą uzyskujemy od naszych partnerów, dzięki czemu flanka wschodnia będzie broniona, wymaga solidarności wobec tych państw, które najbardziej zagrożone są atakiem z południa – zauważył Antoni Macierewicz.

Warszawski szczyt NATO odbędzie się w dniach 8-9 lipca.

 

 

RIRM/mon.gov.pl

drukuj