fot. PAP/Mateusz Marek

Szef MON: Wojsko Polskie jest gotowe, by nieść pomoc w sytuacji pojawienia się koronawirusa

Wojsko Polskie jest gotowe, by nieść pomoc zagrożonym – zapewnił szef Ministerstwa Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak. Minister zaznaczył, że na razie w naszym kraju nie potwierdzono żadnego przypadku zakażenia koronawirusem.

W Warszawie szef MON wziął udział w odprawie z dyrektorami szpitali wojskowych oraz przedstawicielami wojskowych placówek higieny i epidemiologii.

Jak zaznaczył minister Mariusz Błaszczak, zadaniem służb, w tym wojska, jest przygotowanie się do sytuacji, w której wystąpiłoby zagrożenie wirusem. Równocześnie podziękował wszystkim zaangażowanym w sprawną ewakuację Polaków z Wuhan.

– Przy pierwszej ewakuacji, która miała miejsce na przełomie stycznia i lutego (około 30 osób), okazało się, że żadna z osób nie miała koronawirusa. Dzięki całej tej akcji, przeprowadzeniu transportu, jak i obserwacji w szpitalu, udowodniliśmy, że Wojsko Polskie jest gotowe, żeby nieść pomoc w takiej sytuacji. Mamy więc odpowiednie doświadczenia do tego, żeby działać w sytuacji, która by tego wymagała – podkreślił.

Minister podczas odprawy odbiera meldunki od dyrektorów szpitali i przedstawicieli wojskowych placówek dotyczące stanu przygotowań na ewentualne wystąpienie koronawirusa w Polsce.

Z kolei w KPRM trwa odprawa premiera Mateusza Morawieckiego z wojewodami. Spotkania również jest poświęcone sytuacji związanej z zagrożeniem wirusem.

RIRM/TV Trwam News

drukuj