Min. M. Kurtyka: Chcemy, by energia jądrowa była ważnym składnikiem naszego miksu energetycznego

Chcemy, aby energia jądrowa była ważnym komponentem polskiego miksu energetycznego – wskazał, cytowany w komunikacie resortu, minister klimatu Michał Kurtyka. Polska liczy na udział USA w realizacji programu polskiej energetyki jądrowej – dodał.

Zdaniem szefa resortu klimatu realizacja elektrowni jądrowej w Polsce pozwoli ograniczyć krajową emisję gazów cieplarnianych i zanieczyszczeń powietrza z sektora energii oraz zapewni stabilność dostaw i bezpieczeństwo energetyczne.

„Jesteśmy zainteresowani (…) pogłębieniem bilateralnej współpracy w obszarze energetyki jądrowej pomiędzy firmami z Polski i USA” – powiedział Kurtyka, który spotkał się w Waszyngtonie z przedstawicielami amerykańskiego departamentu energii.

Głównymi tematami rozmów, jak wskazał resort klimatu, była współpraca w obszarze energetyki jądrowej, gazu oraz innowacji w sektorze energetycznym.

„Chcemy, aby energia jądrowa, jako zeroemisyjne źródło energii, była ważnym komponentem polskiego miksu energetycznego w kontekście wyzwań związanych z celami polityki energetyczno-klimatycznej UE” – podkreślił Kurtyka.

Zaznaczył, Polska liczy na udział USA w realizacji programu polskiej energetyki jądrowej.

„Jesteśmy zainteresowani także pogłębieniem bilateralnej współpracy w obszarze energetyki jądrowej pomiędzy firmami z Polski i USA” – powiedział.

W trakcie polsko-amerykańskiego dialogu strategicznego ds. energii minister Kurtyka podkreślił też, że USA są dla naszego kraju głównym partnerem nie tylko w kwestii konwencjonalnych zasobów, ale też przyszłych źródeł energii.

„Chcemy, aby energia jądrowa, jako zeroemisyjne źródło energii, była ważnym komponentem polskiego miksu energetycznego w kontekście wyzwań związanych z celami polityki energetyczno-klimatycznej UE” – zaznaczył.

W spotkaniach, które odbyły się 26-27 lutego 2020 r. w Waszyngtonie, uczestniczył też pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski – wskazał dziś resort klimatu.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl