fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk

Polska stawia na wodór

138 podmiotów przystąpiło do porozumienia sektorowego ws. rozwoju gospodarki wodorowej. W uroczystości podpisania dokumentu w Warszawie wziął udział m.in. minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka.

Celem porozumienia podpisanego m.in. przez przedstawicieli administracji publicznej, nauki i biznesu ma być m.in. wypracowanie opłacalnych modeli produkcji, magazynowania i dostaw wodoru.

Minister klimatu i środowiska w wystąpieniu podkreślił, że wodór może pełnić rolę determinującą; nośnika, który będzie funkcjonował w energetyce, przemyśle, transporcie i ciepłownictwie.

– To może być bardzo ciekawa perspektywa łączenia sektorów ponad to, do czego dotychczas byliśmy przyzwyczajeni – traktowania ich osobno: energetyki, ciepłownictwa, transportu itd. Teraz wydaje się, że wiele z tych perspektyw się łączy. Porozumienie, które wspólnie podpisujemy, jest zwornikiem, który umożliwia połączenie wielu z tych perspektyw – polskiego wkładu, zbudowania polskiej gospodarki (nazywamy to polskim local contentem), perspektywy badawczo-rozwojowej. Mamy kwestię szkolenia kadr, mamy ogromne wyzwania związane z kwestią łączenia się i wspólnego działania – mówił Michał Kurtyka.

Z założeń porozumienia wynika, że do 2030 r. udział lokalnego polskiego wkładu ma wynieść min. 50 proc. Moc polskich elektrolizerów do produkcji wodoru sięgnie 2 GW.

Dokument ma być kluczowym instrumentem wykonawczym dla Polskiej Strategii Wodorowej. Jak poinformował minister Michał Kurtyka, ta uzyskała już pozytywną rekomendację komisji wspólnej rządu i samorządu.

To jest ostatni krok przed skierowaniem strategii do akceptacji przez Radę Ministrów.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl