Polska fregata na Morzu Egejskim w ramach kryzysu uchodźczego

Polska w najbliższym czasie wyśle fregatę na Morze Egejskie w związku z kryzysem uchodźczym – zadecydował szef Ministerstwa Obrony Narodowej Antoni Macierewicz. Okręt uda się na Morze Egejskie z misją obserwacyjną, patrolową i ewentualnie ratunkową.

Według MON okręt mógłby wyruszyć na misję już w czerwcu. Nie jest jeszcze postanowione, jak długo polska jednostka pozostanie na tych wodach.

Wysłanie Polskiej fregaty świadczy o tym, że Polacy czują się odpowiedzialni za bezpieczeństwo całej Europy – podkreśla poseł Michał Jach, przewodniczący sejmowej komisji obrony.

– To jest ważne, że nasz okręt z 200-osobową załogą bierze udział w stałych grupach natowskich. Pokazujemy w ten sposób, że jesteśmy odpowiedzialnym członkiem Sojuszu Północnoatlantyckiego, że oczekujemy wsparcia NATO na naszej wschodniej granicy, ale również włączamy się w działania pokojowe NATO bardzo daleko od polskich granic. Bardzo cieszę się, że pan minister Macierewicz podjął taką decyzję, to będzie bardzo dobrze postrzegane wśród naszych sojuszników, a szczególnie w tym okresie – że przed szczytem NATO dołączymy do tej ważnej inicjatywy natowskiej – mówi Michał Jach.

Od marca na Morzu Egejskim operuje stały zespół okrętów NATO. Monitoruje on napływ uchodźców przez ten akwen i wspiera walkę z przemytem ludzi.

RIRM

drukuj