fot. PAP/Rafał Guz

Cenckiewicz, Wyszkowski, Dorn i Friszke wśród kandydatów do Kolegium IPN

Dr Sławomir Cenckiewicz i Krzysztof Wyszkowski są wśród kandydatów do Kolegium IPN, których zgłosił w Sejmie klub PiS; kandydatami PO są m.in. Ludwik Dorn i prof. Andrzej Friszke; posłowie Kukiz’15 zgłosili kandydaturę dr. Wojciecha Muszyńskiego – wynika z informacji uzyskanych przez PAP.

Zgodnie z nowelizacją ustawy o IPN, której większość przepisów weszła w życie w ubiegłym tygodniu, skrócona zostanie kadencja obecnej Rady IPN. Jej miejsce ma zająć Kolegium IPN. Spośród dziewięciu członków Kolegium Instytutu, pięciu powoływać będzie Sejm, dwóch Senat i dwóch prezydent.

Do wtorku do godz.11.00 kluby sejmowe miały czas na zgłoszenie kandydatów do Kolegium.

Klub PiS zgłosił w Sejmie pięciu kandydatów: prof. Jana Drausa, prof. Józefa Mareckiego, prof. Piotra Franaszka, dr Sławomira Cenckiewicza oraz opozycjonistę z czasów PRL Krzysztofa Wyszkowskiego.

Jesteśmy przekonani, że nasi kandydaci na członków Kolegium IPN i Komisji Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu doskonale sprawdzą się w swojej roli – podkreśliła Beata Mazurek, rzecznik klubu PiS.

Z informacji PAP uzyskanych w klubie Platformy wynika, że jej kandydatami w Sejmie są: prof. Andrzej Friszke, Ludwik Dorn oraz były działacz „Solidarności”, były poseł koalicji Lewica i Demokraci (w Sejmie zasiadał w latach 2007-2011) Bogdan Lis.

Jak poinformował PAP poseł Piotr Apel, klub Kukiz’15 zgłosił kandydaturę dr. Wojciecha Muszyńskiego. Z możliwości zgłoszenia swojego przedstawiciela zrezygnowało Polskie Stronnictwo Ludowe.

W Senacie PO zamierza zgłosić kandydatury: dotychczasowego członka Rady IPN prof. Antoniego Dudka oraz sygnatariusza Porozumień Sierpniowych z 1980 roku Andrzeja Kołodzieja.

Termin wyboru członków Kolegium IPN w Sejmie nie jest jeszcze wyznaczony. Jak dowiedziała się PAP, być może nastąpi to jeszcze na posiedzeniu w tym tygodniu. Punkt dotyczący powołania członków Kolegium IPN znajduje się w porządku obrad posiedzenia Senatu, które rozpoczyna się w czwartek.

 


PAP/RIRM

drukuj