Sejm wysłucha wystąpienia szefa MSZ nt. zadań polskiej polityki zagranicznej w 2018 roku

Sejm kontynuuje posiedzenie. Posłowie wysłuchają m.in. informacji ministra spraw zagranicznych o zadaniach polskiej polityki zagranicznej w 2018 roku. Po raz pierwszy taką informację, nazywaną expose szefa MSZ, wygłosi minister Jacek Czaputowicz.

Expose nowego szefa dyplomacji ma pokazać całą paletę spraw, które polski rząd podejmuje w 2018 roku. Wystąpienia Jacka Czaputowicza w Sejmie wysłucha prezydent Andrzej Duda. Totalna opozycja, która bacznie śledzi każdy krok Prawa i Sprawiedliwości, wskazuje na szereg zastrzeżeń co do kierunku prowadzenia polityki zagranicznej przez rząd.

–  Bez zmiany polityki przez rząd PiS, bez wycofywania się z tych działań, które łamią praworządność, trudno mówić o prawdziwej poprawie relacji między UE i rządem PiS – uważa poseł Platformy Obywatelskiej Rafał Trzaskowski.

„Ulica i zagranica” to strategia totalnej opozycji, która najpierw za pomocą ulicznych protestów, a teraz psując wizerunek Polski za granicą, próbuje zniechęcić wyborców do Prawa i Sprawiedliwości.

– Te zmiany, które wprowadza rząd PiS, są absolutnie w zgodzie z polskim prawodawstwem, z polską konstytucją. Te rozwiązania znane są również w prawodawstwie wielu państw – członków UE – zwraca uwagę poseł Prawa i Sprawiedliwości Wojciech Skurkiewicz.

Także wizyta kanclerz Niemiec Angeli Merkel w Polsce nie była opozycji na rękę.

– Platforma nie może się pogodzić z tym, że Angela Merkel na jedną ze swoich pierwszych zagranicznych wizyt wybrała właśnie Warszawę – akcentuje Wojciech Skurkiewicz.

– To było oczywiste, że Angela Merkel do Polski przyjedzie i w zasadzie wcale mnie to nie dziwi. Dobrze, że przyjechała. Bardzo się z tego powodu cieszę – podkreśla poseł Joanna Scheuring-Wielgus z Nowoczesnej.

Opozycji nie podoba się nawet aktywność premiera Mateusza Morawieckiego.

–  Widzimy, jak wygląda dziś polityka zagraniczna, że ona nie jest ustalana w MSZ, w Kancelarii Premiera czy Prezydenta, tylko na Nowogrodzkiej – ocenia poseł PO Jan Grabiec.

– To premier Mateusz Morawiecki był inicjatorem solidarnej odpowiedzi na zagrożenie, jakie płynie ze strony Rosji. To z inicjatywy premiera Mateusza Morawieckiego te rozmowy w Brukseli mają się pojawić – wskazuje rzecznik rządu Joanna Kopcińska.

Prezydent Andrzej Duda powołał Jacka Czaputowicza na ministra spraw zagranicznych na początku tego roku. Zastąpił on na tym stanowisku Witolda Waszczykowskiego, który kierował resortem dyplomacji od 16 listopada 2015 r.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl