Policjanci z Wołomina oraz funkcjonariusze KAS i CBŚP zlikwidowali nielegalną fabrykę papierosów

Policjanci z KPP w Wołominie, funkcjonariusze podlaskiej KAS oraz białostockiego Zarządu CBŚP wspierani przez SPAP w Białymstoku zlikwidowali w powiecie wołomińskim nielegalną fabrykę papierosów.

Mundurowi zabezpieczyli 375 tys. sztuk papierosów, kompletną linię do produkcji i pakowania papierosów oraz komponenty niezbędne do ich wytwarzania. Gdyby zabezpieczone podczas akcji wyroby tytoniowe trafiły na rynek, Skarb Państwa poniósłby straty z tytułu niezapłaconych podatków w kwocie ponad 2 milionów złotych. Do sprawy zatrzymano jedną osobę biorącą udział w nielegalnym procederze.

Policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą i Korupcją z Wołomina i Centralnego Biura Śledczego Policji Zarządu w Białymstoku oraz funkcjonariusze z Podlaskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Białymstoku ustalili, że w jednej z miejscowości w gminie Jadów w powiecie wołomińskim funkcjonuje fabryka, w której nielegalne są produkowane i pakowane papierosy.

Mundurowi przy wsparciu Samodzielnego Pododdziału Antyterrorystycznego Policji z Białegostoku wkroczyli do hali znajdującej się na terenie wytypowanej wcześniej posesji, likwidując przestępczy proceder.

Na miejscu funkcjonariusze znaleźli i zabezpieczyli profesjonalne maszyny, za pomocą których produkowane były papierosy oznaczone logo znanej tytoniowej marki. W ręce mundurowych wpadło ponad 375 tys. sztuk podrabianych papierosów wraz z komponentami do ich produkcji m.in. filtrami, klejami, gilzami, bibułą papierosową oraz krajanką tytoniową w ilości około 2000 kg.

W skontrolowanej hali zabezpieczono również agregaty prądotwórcze, odkurzacze przemysłowe, wirówki, wózek widłowy oraz kompresory wykorzystywane w procesie wytwarzania nielegalnego towaru.

Z ustaleń funkcjonariuszy wynika, że nielegalna linia, której wartość rynkową szacuje się na ok. 5 mln złotych, mogła wyprodukować nawet 1 mln szt. papierosów na dobę. Ze wstępnych wliczeń wynika, że gdyby zabezpieczone podczas akcji wyroby tytoniowe trafiły na czarny rynek, Skarb Państwa poniósłby straty w wysokości ponad 2 milionów złotych.

Podczas akcji zatrzymano jedną osobę. Usłyszała ona w Prokuraturze Rejonowej w Wołominie zarzuty dotyczące m.in. wytwarzania i handlu podrobionymi papierosami oraz alkoholem etylowym, nielegalnego używania znaków towarowych a także przestępstwa skarbowe przeciwko obowiązkom podatkowym i rozliczeniom z tytułu dotacji lub subwencji, za co grozi kara pozbawienia wolności do 5 lat.

Sprawa ma charakter rozwojowy, funkcjonariusze planują kolejne zatrzymania.

Policja/KAS/CBŚP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl