fot. Zespół Prasowy CBŚP

CBŚP i KAS rozbiły grupę przestępczą z branży paliwowej

Funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego i Krajowej Administracji Skarbowej zatrzymali w woj. mazowieckim 9 osób podejrzanych o udział w grupie przestępczej, która kupowała za granicą olej smarowy i sprzedawała go w Polsce jako napędowy, bez uiszczenia podatków. Straty Skarbu Państwa to co najmniej 32 mln zł.

Mł.asp. Paweł Żukiewicz z Zespołu Prasowego CBŚP przekazał dziś, że funkcjonariusze biura wspólnie z podlaską KAS „Od wielu miesięcy wyjaśniają sposób działania zorganizowanej grupy przestępczej, której członkowie wprowadzali do obrotu na terenie Polski olej napędowy bez uiszczenia podatków”. Z ustaleń śledztwa, nadzorowanego przez Prokuraturę Regionalną w Lublinie wynika, że podejrzani działali od 2016 do 2018 roku i każdego miesiąca wprowadzali do obrotu 160 cystern nielegalnego paliwa. Grupa miała funkcjonować na terenie Polski, Łotwy, Litwy oraz Niemiec.

Olej napędowy był kupowany od kontrahentów z Litwy, za pośrednictwem spółek zarejestrowanych w Niemczech, po czym przeprowadzano zmianę jego przeznaczenia na olej smarowy. Z dokumentacji wynikało, że zaklasyfikowany w ten sposób olej był rozprowadzany na terenie Łotwy. Towar ostatecznie nie docierał do tego kraju, a był sprzedawany wśród odbiorców w Polsce jako olej napędowy, za który nie opłacano wymaganych stawek podatku akcyzowego i VAT – wyjaśnił mł.asp. Paweł Żukiewicz.

Olej napędowy transportowano z Litwy do Niemiec w cysternach, a z Niemiec w pojemnikach typu mauzer na naczepach samochodów ciężarowych.

W celu zakamuflowania działania i uniknięcia kontroli, przewożono go w pojemnikach typu mauzer na naczepach samochodów ciężarowych – powiedział policjant.

Wstępnie oszacowano, że straty Skarbu Państwa wyniosły około 32 mln zł.

Na podstawie zebranego przez CBŚP i KAS materiału dowodowego w minionym tygodniu na terenie woj. mazowieckiego zatrzymano 9 osób.

Przeszukano kilkadziesiąt miejsc zamieszkania i użytkowanych przez podejrzanych oraz siedziby podmiotów gospodarczych, zabezpieczając dokumentację, komputery, nośniki danych i telefony, które są poddawane dokładnej analizie – poinformował mł.asp. Paweł Żukiewicz.

Podejrzani w Prokuraturze Regionalnej w Lublinie usłyszeli zarzuty dotyczące udziału w zorganizowanej grupie przestępczej i popełnienia przestępstw karnoskarbowych. Decyzją sądu trzy osoby zostały tymczasowo aresztowane, a sześć kolejnych objęto dozorem Policji.

Śledztwo jest rozwojowe i śledczy nie wykluczają kolejnych zatrzymań – podało CBŚP.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl