Dolnośląskie: CBŚP i niemieccy policjanci rozbili grupę kradnącą luksusowe samochody

Zorganizowaną grupę przestępczą, zajmującą się kradzieżami luksusowych samochodów w Niemczech, rozbili funkcjonariusze z CBŚP i policjanci z Drezna. W Polsce i w Niemczech zatrzymano pięć osób. Według policji łupem złodziei padły auta o łącznej wartości 1,7 mln euro.

Jak poinformowała PAP rzeczniczka CBŚP kom. Iwona Jurkiewicz, rozbicie grupy to efekt współpracy polskiej i niemieckiej policji w ramach programu „Limes”. Celem tego przedsięwzięcia jest współpraca międzynarodowa zmierzająca do zwalczania zorganizowanych grup przestępczych zajmujących się kradzieżami w Niemczech luksusowych pojazdów znanych marek.

„Podczas kolejnych spotkań i wymiany informacji policjanci ustalili, że na terenie przygranicznym działała grupa, która kradła w Niemczech auta, następnie pojazdy były demontowane, a części sprzedawane przez paserów” – przekazała rzeczniczka.

Kom. Jurkiewicz wyjaśniła, że grupa miała zhierarchizowana strukturę. Tworzyli ją „kurierzy”, złodzieje i tzw. wozaki.

„Jedna z osób wyszukiwała na terenie Niemiec pojazdy, następnie zlecała kradzież wspólnikom, wyposażając ich w sprzęt służący do pokonywania zabezpieczeń. Po kradzieży >>wozak<< przewoził skradziony samochód na terytorium Polski, gdzie przekazywał paserom do rozbiórki” – wyjaśniła kom. Jurkiewicz.

W efekcie wspólnej akcji polskich i niemieckich policjantów w Polsce (w województwach dolnośląskim i wielkopolskim) i w Niemczech zatrzymano pięć osób. W ich mieszkaniach policjanci znaleźli dokumenty pojazdów, w tym dowody rejestracyjne, karty pojazdów i umowy kupna sprzedaży. Znaleziono też podzespoły ze skradzionych aut, różnego rodzaju kluczyki oraz polskie i niemieckie tablice rejestracyjne.

Sąd Okręgowy we Wrocławiu na wniosek Dolnośląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej we Wrocławiu zdecydował o tymczasowym aresztowaniu czterech podejrzanych w tej sprawie i ich przekazaniu niemieckim organom ścigania.

„Według obowiązujących przepisów osoby te w najbliższym czasie zostaną przekazane stronie niemieckiej, gdzie będzie toczył się przeciwko nim proces karny” – podkreśliła rzeczniczka CBŚP.

Policja nie wyklucza dalszych zatrzymań w tej sprawie.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl