fot. twitter.com/RadioWarszawa

KGP: Policjanci będą prowadzić kaskadowe pomiary prędkości

Dziś na polskich drogach policjanci z ruchu drogowego będą prowadzić kaskadowe pomiary prędkości. Na drogi wyjadą też policyjne załogi grup SPEED – poinformował dziś komisarz Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.

Jak przekazał komisarz Robert Opas, w związku ze zbliżającym się weekendem policjanci będą dziś prowadzić wzmożone kontrole.

„Kontrolowana będzie m.in. prędkość i trzeźwość kierowców” – zaznaczył policjant.

„Policjanci sprawdzą też obowiązkowe wyposażenie samochodu. Policja oraz inne podmioty z obszaru bezpieczeństwa ruchu drogowego przeprowadzają też specjalne działania, których celem jest poprawa bezpieczeństwa na drogach oraz zmiana złych nawyków kierowców. Ma to związek z organizowaną przez ROADPOL europejską akcją pod nazwą <<Road Safety Days>>” – tłumaczył.

Wskazał, że w związku z tą akcją oprócz standardowych działań, policjanci w całym kraju przeprowadzą akcję kaskadowego pomiaru prędkości.

„Kaskadowy pomiar prędkości to sposób na <<wychwycenie>> największych piratów drogowych. Policjanci prowadzić będą kontrolę prędkości na określonym odcinku drogi przez więcej niż przez jedną załogę” – wyjawił, dodając, że na polskie dogi wyjadą także policyjne załogi „SPEED”.

Komisarz zaznaczył także, że niedostosowanie prędkości do warunków ruchu jest w Polsce przyczyną wielu tragicznych zdarzeń.

„Prawo jazdy za przekroczenie prędkości o więcej niż 50 km/h w obszarze zabudowanym zatrzymane zostało w 2020 r. już 47 333 kierowcom, co oznacza niemal 36-procentowy wzrost tych przypadków w stosunku do roku 2019” – poinformował.

„W samych kilkunastu dniach września były to już 2 813 przypadków” – podał.

„Działania Polskiej Policji przyczyniają się do poprawy stanu bezpieczeństwa na drogach w postaci zmniejszającej się liczby wypadków drogowych, których odnotowano w tym roku 16 776 (spadek o 20 proc. w stosunku do 2019 r.), mniejszej liczby ofiar 1 650 (-18 proc.), mniejszej liczby rannych 19 053 (-23 proc.) czy wyeliminowania z ruchu 69 091 nietrzeźwych kierowców. (mniej o 14 proc. niż w 2019 r.)” – podkreślił.

„Pamiętajmy, że na drogach nie jesteśmy sami, że są inni uczestnicy ruchu drogowego. dlatego apelujemy o rozwagę i rozsądek. W największej mierze bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu zależy bowiem od kierowców” – zaapelował.

PAP

drukuj