fot. PAP/Jacek Turczyk

Obchody Święta Policji

W niedzielę zakończyły się obchody Święta Policji. W Warszawskiej  Bazylice Świętego Krzyża sprawowana była Msza św. intencji policjantów. Eucharystii przewodniczył ks. bp Józef Guzdek, biskup Polowy Wojska Polskiego.

W homilii ks. bp zwracał uwagę m.in. na znaczenie sumienia w pracy policjanta.

– Jest w Policji wiele córek i synów narodu polskiego, którzy wynieśli z rodzinnego domu zasady Dekalogu i przyjęli za swoje prawo miłości. Ewangelię uczynili oni kodeksem swego postępowania, a to jest silniejsze niż się wielu wydaje. W ekstremalnie trudnych sytuacjach prawe sumienie każe im stawać w obronie słabszych i pokrzywdzonych nawet za cenę utraty zdrowia i życia – powiedział ks. bp Józef Guzdek.

Święto policji przypada 24 lipca. Tego dnia w 1919 r. Sejm przyjął ustawę o Policji Państwowej. Centralne obchody odbyły się w sobotę. W Sali Wielkiej Zamku Królewskiego wręczone zostały nominacje i odznaczenia. Głos zabrał też komendant główny policji i premier Ewa Kopacz.

Z okazji święta policji kandydatka PiS na premiera Beta Szydło nagrała specjalny klip z życzeniami dla funkcjonariuszy. ZOBACZ 

Obecnie Policja jest największą formacją mundurowa w kraju, w której służy 100 tys. policjantów i pracuje 20 tys. cywilów.

RIRM

 

drukuj