fot. PAP/Tomasz Gzell

Rzecznik Praw Dziecka apeluje do policji o niezakładanie mundurów przy interwencjach z dziećmi

O przeprowadzanie interwencji bez mundurów przy interwencjach w sprawach rodzinnych przeprowadzanych w obecności dzieci zaapelował Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak do Komendanta Głównego Policji.

W piśmie skierowanym do gen. insp. Jarosława Szymczyka, Mikołaj Pawlak napisał, że „niewątpliwie pomoc policji w czynnościach związanych z przymusowym odebraniem dziecka powinna być dyskretna i ostrożna”. Zwrócił uwagę, że „od wszystkich podmiotów uczestniczących w tej czynności wymagana jest wyjątkowa rozwaga i kierowanie się wyłącznie dobrem dziecka”.

Zgodnie z kodeksem postępowania cywilnego, jak przypomniał Mikołaj Pawlak, kurator sądowy może zażądać pomocy policji przy domowej interwencji. Jeśli ktoś przeszkadza mu w wykonaniu sądowego orzeczenia, policja musi taką osobę usunąć. Policjanci mają też prawo przeszukać pomieszczenia, w których może ukrywać się dziecko.

„Z uwagi na brak przepisów wykonawczych i ugruntowanego orzecznictwa, pojawił się problem granic i sposobu udzielania policyjnej pomocy. Przepisy i dotychczasowa praktyka nie biorą pod uwagę dobra dziecka” – ocenił Rzecznik Praw Dziecka.

Dlatego – jak wskazał – konieczna jest zmiana przepisów na takie, które będą uwzględniały przede wszystkim to, jak w takiej sytuacji czuje się dziecko.

„Czynności funkcjonariuszy policji powinny być dokonywane w taki sposób, by nie naruszały dobra osoby podlegającej władzy rodzicielskiej lub pozostającej pod opieką, w szczególności, by nie doznała ona krzywdy fizycznej lub moralnej” – przekonywał Mikołaj Pawlak.

Zwrócił się jednocześnie do gen. insp. Jarosława Szymczyka o szkolenia dla funkcjonariuszy w tym zakresie.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl