Świętokrzyskie. Ruszyła kampania społeczna przybliżająca służbę w policji

Debaty społeczne poświęcone reagowaniu na przypadki łamania prawa, rozmowy mieszkańców z szefami policyjnych komend przez internetowy komunikator, a także konkurs literacki i historyczny dla funkcjonariuszy – to elementy kampanii świętokrzyskiej policji „Służąc niesiemy bezpieczeństwo”.

Akcję, skierowaną do mieszkańców regionu oraz policjantów, zainaugurowano we wtorek w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Kielcach. Cele to m.in. popularyzowanie roli policji w społeczeństwie, uwrażliwienie ludzi na konieczność reagowania na łamanie praw człowieka i przejawy przemocy – w tym rówieśniczej wśród dzieci i młodzieży – oraz wzmocnienie etosu służby policyjnej.

Pełnomocnik komendanta wojewódzkiego policji ds. praw człowieka mł. insp. Gerard Bah przybliżając założenia kampanii podkreślał, że ważne jest, aby mieszkańcy regionu zobaczyli, na czym polega policyjna służba oraz zrozumieli, że bez ich własnej reakcji na przemoc, sama policja nie będzie mogła skutecznie zapewnić bezpieczeństwa.

W ramach kampanii w regionie odbędzie się cykl debat, skierowanych głównie do młodych ludzi „Reaguję – nie kabluję”. Realizowany będzie także program „Wirtualnie-Realnie” – raz w miesiącu mieszkańcy będą mogli dyskutować przez komunikator internetowy z szefami komend policji w regonie. Z kolei seniorzy i osoby z zaburzeniami psychicznymi otrzymają opaski identyfikujące, z numerami kontaktowymi do opiekunów.

Akcja jest skierowana także do osób pracujących w policji. Funkcjonariusze i pracownicy cywilni będą mogli wziąć udział w wojewódzkim konkursie historycznym wiedzy o policji. Dla mundurowych z całej Polski zorganizowany będzie także konkurs literacki na felieton, poświęcony służbie w policji. Zaplanowano też ogólnopolską konferencję „Etos zawodu policjanta dawniej i dziś”.

Komendant wojewódzki policji w Kielcach insp. Dariusz Augustyniak ocenił, że choć policjanci zajmują wysokie miejsce w rankingach zaufania społecznego, nie zwalnia to funkcjonariuszy od pracy.

Przypomniał, że od ubiegłego roku polska policja jest „bardzo mocno” ukierunkowana na współpracę z mieszkańcami. Pomaga w tym nowa formuła pracy dzielnicowych oraz Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa.

„Od października ubiegłego roku mieliśmy w regionie ponad 5,5 tys. zgłoszeń (w ramach mapy – PAP). Niemal 40 proc. są to zdarzenia potwierdzone. Dzięki temu wiemy, gdzie są miejsca, których być może wcześniej nie dostrzegaliśmy, a dzięki mieszańcom możemy skutecznie zareagować” – podkreślił komendant.

Dodał, że ważne jest także budowanie etosu policyjnej służby, bo często wielu policjantów wykonując swoje zadania, nie zastanawia się nad tym, że pracuje w największej formacji mundurowej w kraju, która ma swojej zasady, regulamin i ceremoniał.

„Jesteśmy naprawdę silną, bardzo dobrze funkcjonującą instytucją w tym państwie” – ocenił Augustyniak.

Z okazji inauguracji kampanii w świętokrzyskich jednostkach policji zorganizowano dzień otwarty, w którym uczestniczyły głównie dzieci i młodzież. Podczas imprezy można było poznać specyfikę służby policjantów ruchu drogowego, prewencji, antyterrorystów i laboratorium kryminalistycznego.

Odwiedzający policję w Kielcach mogli obejrzeć m. in. sprzęt policyjny, pokaz musztry, technik samoobrony, tresury psów służbowych. Można było dowiedzieć się jak zostać policjantem, jak uzyskać pozwolenie na broń oraz koncesję pracownika ochrony, a także poznać swoje prawa i obowiązki w kontaktach z policją.

Kampania „Służąc niesiemy bezpieczeństwo” potrwa do początku czerwca. Szczegóły można znaleźć na stronie internetowej: swietokrzyska.policja.gov.pl.

Honorowy patronat nad przedsięwzięciem objęli wojewoda świętokrzyski i komendant główny policji.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl