fot. flickr.com

Funkcjonariusze z początkami w MO – bez stanowisk kierowniczych

Policjanci, którzy rozpoczynali swoją służbę jeszcze w Milicji Obywatelskiej, nie będą pełnić funkcji kierowniczych – powiedział Sekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Jarosław Zieliński.

Wiceszef resortu spraw wewnętrznych zaznaczył, że takie osoby mogą pozostawać w służbie i to od nich będzie zależało, kiedy odejdą na emeryturę. Jak podkreślił, czas dać szansę młodszym oficerom.

Szef sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych, poseł Prawa i Sprawiedliwości Arkadiusz Czartoryski, zaznacza, że jego partia chce, by policja profesjonalnie chroniła Polaków. Nie bez znaczenia jest to, kto wykonuje te zadania – dodaje polityk.

– Stare przyzwyczajenia, stare powiązania (np. z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych, urzędami, wojewodami, urzędami marszałkowskimi) to rzeczy, które powinny być zmieniane. Nie chodzi tutaj o to, żeby ścigać w sposób szczególny dawnych oficerów PRL, ale o to, by zmienić standardy podejścia policji tak, żebyśmy naprawdę odczuwali, że jesteśmy w demokratycznym państwie prawa, a nie w państwie, w którym policja jest przedłużeniem rządu czy władzy – tłumaczy Arkadiusz Czartoryski.

Polska policja została utworzona w kwietniu 1990 r. i zastąpiła Milicję Obywatelską. Jest największą formacją mundurową w kraju. Służy w niej 100 tys. policjantów i pracuje 20 tys. cywilów.

RIRM

 

drukuj