USA:  Biały Dom ogłasza stan klęski żywiołowej w Karolinie Południowej

Prezydent USA Barack Obama ogłosił we wtorek, że po przejściu huraganu Matthew w ubiegłym tygodniu Karolina Południowa będzie od wtorku objęta stanem klęski żywiołowej. Pozwoli to na skierowanie dodatkowych środków z budżetu federalnego na usuwanie zniszczeń.

Zasilą one fundusze przeznaczone na ten cel przez lokalne władz oraz organizacje pozarządowe w hrabstwach Beaufort, Berkeley, Charleston, Colleton, Darlington, Dillon, Dorchester, Florence, Georgetown, Horry, Jasper, Marion oraz Williamsburg – czytamy w komunikacie Białego Domu.

W poniedziałek prezydent Obama ogłosił stan klęski żywiołowej w Karolinie Północnej ze względu na ogromne zniszczenia i zagrożenie powodziowe, które spowodował tam huragan Matthew.

W Stanach Zjednoczonych huragan Matthew spowodował śmierć co najmniej 23 osób, z czego 11 zginęło w samej Karolinie Północnej.

Wcześniej w niektórych stanach m.in. w Karolinie Północnej, na Florydzie, w Georgii oraz w Karolinie Południowej wprowadzono stan wyjątkowy .

Huragan Matthew to najpotężniejszy huragan w regionie od 2007 r., gdy na wybrzeżu szalał Felix. Szczególnie dramatyczna sytuacja występuje na Haiti, gdzie w wyniku żywiołu śmierć poniosło ok. 1000 osób.

 

PAP/RIRM

drukuj